Historia bielizny. Przepaski, gorsety, stringi

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2016 18:00
Podobno wymyśliły ją kurtyzany w Starożytności. - Na malowidłach w Pompejach widać prototypy stanika, ale w Sparcie bieliznę nosiły także wojowniczki - opowiada historyk mody, Zuzanna Żubka-Chmielewska.
Audio
  • Wstydliwe historie. Kto wymyślił majtki i dlaczego były białe? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Kankan to francuski taniec z drugiej połowy XIX wieku. Na zdjęciu scena ze spektaklu Doświadczalnego Ośrodka Telewizyjnego Żołnierz królowej Madagaskaru Juliana Tuwima
Kankan to francuski taniec z drugiej połowy XIX wieku. Na zdjęciu scena ze spektaklu Doświadczalnego Ośrodka Telewizyjnego "Żołnierz królowej Madagaskaru" Juliana TuwimaFoto: TVP/PAP/Zygmunt Januszewski

O początku historii tej części garderoby mówimy jednak wtedy, gdy pojawiła się ona pod ubraniem wierzchnim. I to nie tylko ze wstydu, ale także dla ochrony. - Im bardziej ubranie stawało się cenne, tym ludzie starali się go nie zniszczyć. W XIV wieku, kiedy odzież szyto z drogiego jedwabiu, dbano, by go nie przepocić. Bo jedwabiu się wówczas nie prało - tłumaczy gość Czwórki. 

Dwa wieki później pojawił się nowy element bielizny, który nie tylko przetrwał do dziś, ale też stał się ulubioną częścią garderoby gwiazd i zagościł na czerwonych dywanach. W historii mody bieliźnianej znalazło się także miejsce dla policyjnego inspektora do spraw majtek, którego zadaniem było zaglądać pod spódnice tancerek.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej, Jakub Jamrozek

Gość: Zuzanna Żubka-Chmielewska (historyk mody)

Data emisji: 16.07.2016

Godzina emisji: 14.15

kul/tj

Czytaj także

Gry planszowe. Nauka historii poprzez zabawę

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 17:51
Kampania Wrześniowa, odbudowa Warszawy, czasy Rzeczpospolitej Szlacheckiej - okazuje się, że każdy okres w dziejach może być inspiracją dla twórców gier historycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przydomki władców. Skąd się brały?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 15:21
- Nadawanie przydomków władcom to dokładnie taki sam mechanizm jak ten, który działa, gdy podczas kolonii czy obozów dzieci przezywają się nawzajem - tłumaczył historyk Łukasz Przybyłek.
rozwiń zwiń