"Po wąsach ich poznacie". O Polsce sarmackiej

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 15:50
- Wąsy to ekwiwalent sarmackości. Element tak tożsamy z tą kulturą, że pisano do niego ody - opowiada Krzysztof Koehler, krytyk literacki i znawca kultury staropolskiej.
Audio
  • Krzysztof Koehler - historyk literatury i znawca kultury staropolskiej - opowiada o Sarmacji (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Polscy Sarmaci - Krzysztof Kowalewski jako Onufry Zagłoba i Wiktor Zborowski jako Podbipięta na planie filmu Ogniem i mieczem
Polscy Sarmaci - Krzysztof Kowalewski jako Onufry Zagłoba i Wiktor Zborowski jako Podbipięta na planie filmu "Ogniem i mieczem" Foto: PAP/CAF/Radek Pietruszka

Krzysztof Koehler Według mnie "Sarmacja" to pewien rodzaj stanu świadomości i stanu fizycznego Rzeczpospolitej od XVI do końca XVIII wieku. Rzeczpospolitej, która miała szereg wymiarów - od kuchni, mody, obyczajów, aż po politykę

Termin "Sarmacja" znany był już w czasach antycznych, ale to kronikarz Jan Długosz jako pierwszy zaczął konsekwentnie używać tej nazwy dla określenia Polski. - Jak się czyta pamiętniki z tamtej epoki czy sprawozdania, to zwraca się uwagę na pewien rodzaj buńczucznej obyczajowości. Wrażliwości bynajmniej nie salonowej. Z tego punktu widzenia Sarmatów możemy uznać za ludzi, którzy lubili dobrze zjeść, dobrze wypić i dobrze walczyć. Ale czy to była ówczesna norma, tego nie wiem - opowiada gość Czwórki i tłumaczy, w jaki sposób szlachecki rodowód tkwi w naszym nazwisku i co prawdziwy Sarmata zawsze miał w szafie. W audycji sprawdzamy także, która kobieta cieszyłaby się większym powodzeniem w Sarmacji - Monica Bellucci czy Kristen Stewart i co wydarzyło się w małżeństwie Jana Chryzostoma Paska.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Krzysztof Koehler (historyk literatury, poeta, eseista, znawca kultury staropolskiej)

Data emisji: 25.02.2017

Godzina emisji: 14.15

ku/fbi

Czytaj także

Zawisza Czarny. Wzór cnót wszelakich i sportowiec ekstremalny

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 11:10
Jako 16-latek z pomocą braci uratował życie sławnemu trenerowi szermierki z Włoch. Ten zaś - z wdzięczności - zaczął udzielać im prywatnych lekcji. Wkrótce o Zawiszy Czarnym usłyszała Europa, a także wielbiciele twórczości Sienkiewicza, Wyspiańskiego oraz... Sapkowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Okupacja od kuchni: żołędzie, jęczmień i trociny

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 16:40
- W czasie okupacji w kuchni liczyła się pomysłowość. Zaradna pani domu, która miała dostęp do żołędzi, robiła z nich m.in. mąkę oraz kawę - opowiada Aleksandra Zaprutko-Janicka, autorka książki "Okupacja od kuchni".
rozwiń zwiń