Śluby w PRL. "Panna młoda musiała stanąć na głowie"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 18:10
- Wymysleć fason mogła każda dziewczyna, ze znalezieniem dobrego krawca też mozna było sobie poradzić, ale najwięcej problemów sprawiało znalezienie odpowiednich materiałów - mówi dr Anna Straszewska.
Audio
  • Moda ślubna w PRL - krynolinki, spadochrony i obrusy (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Pokaz strojów z dzianiny na jarmarku ludowym Cepelii (Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego CPLiA) na Starym Mieście w Warszawie w 1987 roku
Pokaz strojów z dzianiny na jarmarku ludowym Cepelii (Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego CPLiA) na Starym Mieście w Warszawie w 1987 rokuFoto: PAP/Jan Morek

W komfortowej sytuacji były dziewczyny, których mamy miały materiały zachowane jeszcze sprzed wojny. W innych przypadkach liczyła się kreatywność. - Suknie ślubne szyto na przykład ze spadochronów. To były bardzo szlachetne tkaniny takie jak choćby jedwab - opowiada dr Anna Straszewska z Instytutu Sztuki PAN.

dr Anna Straszewska Najprostsze były suknie ślubne w stylu Ani z Zielonego Wzgórza. Proste, najczęściej uszyte z bawełny. Czasami nawet z bawełny pościelowej.

Zdarzało się też tak, że przyszłe panny młode przerabiały sobie... komunijne suknie. - Kroiło się ją na fartuszki i zdobiło nimi makiety, czy biodra - dodaje ekspertka. 

Jeśli natomiast dziewczynie zamarzyła się suknia z żurnala, było takie miejsce, w którym bez trudu mogła ją dostać. O kreacji cenniejszej niż złoto, obrusach adamaszkowych, które pasowały "do ołtarza" oraz o krynolinkach, które wkroczyły do Polski po odwilży dowiesz się więcej z nagrania audycji. Zuzanna Żubka-Chmiel z Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru opowiada także o sukniach ślubnych wielokrotnego użytku i tłumaczy dlaczego dziewczyny z inteligenckich domów nie chciały iść do ślubu w welonie.

***

Czytaj także
grażyna hase 1200 pap.jpg
Grażyna Hase. Od "kozak looku" do ikony mody

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Data emisji: 29.04.2017

Godzina emisji: 14.45

kul

Czytaj także

PRL. "Im było mniej, chciało się więcej"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 15:00
- Popkultura kwitła, choć była limitowana. Wystarczy wspomnieć dwa programy Telewizji Polskiej i olbrzymią popularność "Pszczółki Mai" - bajki dla dzieci, która szybko uzyskała status kultowej - opowiada Bartek Koziczyński, autor książki "333 popkultowe rzeczy... PRL".
rozwiń zwiń
Czytaj także

XX-lecie międzywojenne. "Pumpy, boby, gwiazdy kina"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2016 11:20
- Wszystko to, co dokonało się w naszym kraju w okresie międzywojnia, to efekt determinacji i pracy u postaw. Postawiono na rozwój szkolnictwa i kulturę. Kino zawładnęło wyobraźnią Polaków - opowiada Izabela Mrzygłód.
rozwiń zwiń