X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prawa ręka króla. O dworskich urzędach i urzędnikach

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 16:40
- Wszystkie urzędy na dworze królewskim dawały piastującym im osobom przewagę i pozwalały załatwić niejedną sprawę "od kulis" - opowiada historyk, prof. Marcin Starzyński.
Audio
  • Kto pracował na etacie u króla - rozmowa z historykiem prof. Marcinem Starzyńskim (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: tomertu/Shutterstock.com

Stolnik odpowiadał za nakrycie stołu, cześnik podczas biesiad sprawdzał, czy król nie pije zatrutego wina prof. Marcin Starzyński

- W dworskiej hierarchii najważniejsze miejsce zajmował marszałek. To on trzymał pieczę nad wszystkimi mieszkańcami zamku. Nie tylko nad rodziną królewską - wyjaśnia ekspert.

O tym, kto zostawał marszałkiem dworu niekoniecznie decydowały pochodzenie czy więzy krwi, tylko... przypadek. - Oczywiście większość kandydatów pochodziła z rodzin rycerskich, ale o ostatecznym wyborze decydował stopień zażyłości z monarchą. A z tym w różnych okresach, różnie bywało - wyjaśnia prof. Starzyński.

O dobry humor na zamku dbały błazny. To były wyjątkowe postaci. Z jednej strony wywoływały uśmiech, z drugiej słynęły z ciętego języka prof. Marcin Starzyński  

Na dworze nie brakowało także zajęć dla kobiet. - Dwórki pracowały w kuchniach, w sypialniach, były także towarzyszkami dnia codziennego żon monarszych. Zarządzała nimi ochmistrzyni - opowiada gość Czwórki.

Czym zajmowali się ludzie piastujący te urzędy? Kto na dworze dbał o wychowanie rycerskie młodych książąt? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: prof. Marcin Starzyński (Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 28.12.2019

Godzina emisji: 14.17

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń