Prawa ręka króla. O dworskich urzędach i urzędnikach

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 16:40
- Wszystkie urzędy na dworze królewskim dawały piastującym im osobom przewagę i pozwalały załatwić niejedną sprawę "od kulis" - opowiada historyk, prof. Marcin Starzyński.
Audio
  • Kto pracował na etacie u króla - rozmowa z historykiem prof. Marcinem Starzyńskim (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: tomertu/Shutterstock.com

Stolnik odpowiadał za nakrycie stołu, cześnik podczas biesiad sprawdzał, czy król nie pije zatrutego wina prof. Marcin Starzyński

- W dworskiej hierarchii najważniejsze miejsce zajmował marszałek. To on trzymał pieczę nad wszystkimi mieszkańcami zamku. Nie tylko nad rodziną królewską - wyjaśnia ekspert.

O tym, kto zostawał marszałkiem dworu niekoniecznie decydowały pochodzenie czy więzy krwi, tylko... przypadek. - Oczywiście większość kandydatów pochodziła z rodzin rycerskich, ale o ostatecznym wyborze decydował stopień zażyłości z monarchą. A z tym w różnych okresach, różnie bywało - wyjaśnia prof. Starzyński.

O dobry humor na zamku dbały błazny. To były wyjątkowe postaci. Z jednej strony wywoływały uśmiech, z drugiej słynęły z ciętego języka prof. Marcin Starzyński  

Na dworze nie brakowało także zajęć dla kobiet. - Dwórki pracowały w kuchniach, w sypialniach, były także towarzyszkami dnia codziennego żon monarszych. Zarządzała nimi ochmistrzyni - opowiada gość Czwórki.

Czym zajmowali się ludzie piastujący te urzędy? Kto na dworze dbał o wychowanie rycerskie młodych książąt? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: prof. Marcin Starzyński (Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 28.12.2019

Godzina emisji: 14.17

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń