Aleksander Hertz. Łowca gwiazd i wizjoner kina

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 18:20
W 1909 roku Aleksander Hertz wraz ze wspólnikami otworzył w Warszawie kino "Sfinks", a później - pod tą samą nazwą - najważniejszą wytwórnię filmową, która wypromowała Polę Negri.
Audio
  • Wizjonerzy i skandaliści w historii polskiej kinematografii (Klucz kulturowy/Czwórka)
Wytwórnia Filmowa Sfinks w Warszawie, aktorzy i zespół realizatorski w atelier filmowym
Wytwórnia Filmowa "Sfinks" w Warszawie, aktorzy i zespół realizatorski w atelier filmowymFoto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/Narodowe Archiwum Cyfrowe

Na początku kino było niewyrafinowaną rozrywką, a filmy, które wyświetlano w Polsce, sprowadzano na wagę Izabela Żukowska 

- Hertz z wykształcenia był prawnikiem i nie myślał, żeby zajmować się jakąkolwiek dziedziną sztuki. Pierwsze pokazy filmowe zobaczył w Niemczech, gdzie trafił po zesłaniu. Zafascynowały go, ale nie od strony artystycznej, tylko biznesowej - opowiada Faustyna Toeplitz-Cieślak.  

W pierwszej dekadzie XX wieku branża filmowa w Polsce rozwijała się dynamicznie. Wytwórnie powstawały i znikały, a najważniejszą rolę odgrywali "kiniarze", czyli właściciele sal kinowych. - To oni sprowadzali filmy i decydowali, co będzie pokazywane na ekranie - tłumaczy Izabela Żukowska. - Oni także te filmy sobie podkradali - dodaje.


Czytaj także
Pola Negri 1200 pap.jpg
Tam, gdzie rodzą się gwiazdy. Zapraszamy do Lipna

Kto był największym konkurentem Aleksandra Hertza? Jak właściel "Sfinsa" "łowił" swoje gwiazdy? Dlaczego sądził się z Polą Negri? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.   

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: Izabela Żukowska, Faustyna Toeplitz-Cieślak (autorki książki "Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina)

Data emisji: 26.01.2019

Godzina emisji: 15.18

kul

Czytaj także

Na wojnę do kina. "53 wojny" Ewy Bukowskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 12:00
19 października Ewa Bukowska otrzymała nagrodę Perspektywa im. Janusza Morgensterna dla najbardziej obiecującego reżysera. - Dużo większym wyzwaniem niż nakręcenie filmu byłaby dla mnie w tej chwili praca w aptece. Reżyserski debiut był dla mnie kwestią czasu - mówi aktorka, reżyserka i scenarzystka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino Małgorzaty Szumowskiej. "Wymyka się prostej klasyfikacji"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 15:11
- Małgorzata Szumowska jest autorką bardzo europejską. Kiedy na ekranach pojawiły się "33 sceny z życia" w polskiej kinematografii dominowało kino moralnego niepokoju i pocieszne bajki o ludziach. Ona złamała ten schemat - mówił Sebastian Smoliński, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń