X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Aleksander Hertz. Łowca gwiazd i wizjoner kina

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 18:20
W 1909 roku Aleksander Hertz wraz ze wspólnikami otworzył w Warszawie kino "Sfinks", a później - pod tą samą nazwą - najważniejszą wytwórnię filmową, która wypromowała Polę Negri.
Audio
  • Wizjonerzy i skandaliści w historii polskiej kinematografii (Klucz kulturowy/Czwórka)
Wytwórnia Filmowa Sfinks w Warszawie, aktorzy i zespół realizatorski w atelier filmowym
Wytwórnia Filmowa "Sfinks" w Warszawie, aktorzy i zespół realizatorski w atelier filmowymFoto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/Narodowe Archiwum Cyfrowe

Na początku kino było niewyrafinowaną rozrywką, a filmy, które wyświetlano w Polsce, sprowadzano na wagę Izabela Żukowska 

- Hertz z wykształcenia był prawnikiem i nie myślał, żeby zajmować się jakąkolwiek dziedziną sztuki. Pierwsze pokazy filmowe zobaczył w Niemczech, gdzie trafił po zesłaniu. Zafascynowały go, ale nie od strony artystycznej, tylko biznesowej - opowiada Faustyna Toeplitz-Cieślak.  

W pierwszej dekadzie XX wieku branża filmowa w Polsce rozwijała się dynamicznie. Wytwórnie powstawały i znikały, a najważniejszą rolę odgrywali "kiniarze", czyli właściciele sal kinowych. - To oni sprowadzali filmy i decydowali, co będzie pokazywane na ekranie - tłumaczy Izabela Żukowska. - Oni także te filmy sobie podkradali - dodaje.


Czytaj także
Pola Negri 1200 pap.jpg
Tam, gdzie rodzą się gwiazdy. Zapraszamy do Lipna

Kto był największym konkurentem Aleksandra Hertza? Jak właściel "Sfinsa" "łowił" swoje gwiazdy? Dlaczego sądził się z Polą Negri? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.   

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: Izabela Żukowska, Faustyna Toeplitz-Cieślak (autorki książki "Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina)

Data emisji: 26.01.2019

Godzina emisji: 15.18

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na wojnę do kina. "53 wojny" Ewy Bukowskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 12:00
19 października Ewa Bukowska otrzymała nagrodę Perspektywa im. Janusza Morgensterna dla najbardziej obiecującego reżysera. - Dużo większym wyzwaniem niż nakręcenie filmu byłaby dla mnie w tej chwili praca w aptece. Reżyserski debiut był dla mnie kwestią czasu - mówi aktorka, reżyserka i scenarzystka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino Małgorzaty Szumowskiej. "Wymyka się prostej klasyfikacji"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 15:11
- Małgorzata Szumowska jest autorką bardzo europejską. Kiedy na ekranach pojawiły się "33 sceny z życia" w polskiej kinematografii dominowało kino moralnego niepokoju i pocieszne bajki o ludziach. Ona złamała ten schemat - mówił Sebastian Smoliński, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń