X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rok Matematyki. Jak to było we Lwowie?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 09:52
Senat RP uchwalił rok 2019 Rokiem Matematyki. - Pisanie książki o matematykach ze Lwowa było wielką przygodą - mówi Mariusz Urbanek, autor publikacji "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna".
Audio
  • Mariusz Urbanek opowiada o lwowskiej szkole matematycznej i jej genialnych matematykach (Klucz kulturowy/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- Pisząc taką książkę wchodzi się w cudze życie, w cudze myśli, a tu wchodzi się w życie i myśli ludzi niezwykłych i tak naprawdę nieznanych - mówi gość Justyny Majchrzak. - Matematycy oddzieleni są od nas murem - wielkiej matematyki - dodaje. 

Lwowska szkoła matematyczna to nasz największy wkład do światowego gmachu nauki Mariusz Urbanek

Lwowska szkoła matematyczna to 20 ludzi. Za datę jej powstania przyjmuje się lipiec 1916 roku, kiedy to doszło do pierwszego spotkania Stefana Banacha i Hugo Steinhausa na jednej z ławek na krakowskich Plantach. 

- Hugo Steinhaus to człowiek, bez którego Banacha by nie było - mówi Mariusz Urbanek. - To był wybitny uczony, który skromnie powtarzał, że jego największym odkryciem matematycznym jest Stefan Banach. Życie Banacha to zaś historia geniusza, która nie miała prawa się wydarzyć (urodził się w nizinach społecznych z nieślubnego związku niepiśmiennej matki z rekrutem). Jego biografia to ciąg przypadków - podkreśla. 

shutterstock maszyna do pisania 1200.jpg
Bez nich nie byłoby "jaźni", "żółci" oraz "bździągwy"

Z lwowskiej dwudziestki Czwórkowy gość wspomina również Stanisława Ulama, czyli "naszego" człowieka w projekcie Manhattan, Stanisława Mazura czy Władysława Orlicza. - Każdy z nich wniósł coś do światowej matematyki - mówi Mariusz Urbanek. - Dziś mówimy o: twierdzeniu Ulama, dowodzie Steinhausa czy analizie i przestrzeni Banacha - wymienia. 

Jak ośrodki matematyczne tamtych lat konkurowały ze sobą? Czym dla lwowskich matematyków była kawiarnia Szkocka? Czym były problematy i co to takiego Księga Szkocka? A także co z tą całą matematyką ma wspólnego żywa gęś? O tym m.in. w rozmowie Justyny Majchrzak z Mariuszem Urbankiem. 

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: Mariusz Urbanek (autor książki "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna")

Data emisji: 16.02.2019

Godzina emisji: 15.18

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"100 wynalazków na stulecie". Planimetr – jak zmierzyć powierzchnię jeziora?  

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 15:00
Dzięki temu wynalazkowi to łatwe. - Polacy Juliusz Kolberg, Zaremba i Baranowski udoskonalili wynalazek Martina Hermana. Można powiedzieć, ze planimetr ma czterech ojców - mówi ekspert Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez nich nie byłoby "jaźni", "żółci" oraz "bździągwy"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 13:44
Polszczyzna upszczona jest przecinkami, kreskami, ogonkami, kropkami - znaki diakrytyczne towarzyszą wielu literom. Czy są dla nas problemem, czy kiedyś z nich zrezygnujemy?
rozwiń zwiń