X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kapitanowie polskiej ilustracji we Frankfurcie

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 11:24
Na 71. Targach Książki we Frankfurcie miała miejsce premiera polskiej publikacji w języku angielskim "Captain’s of Illustration: 100 Years of Children’s Book from Poland". Podzielono ją na alfabetyczne hasła.  Od A jak jak "Alicja w Krainie Czarów", która miała przynajmniej kilka doskonałych polskich wydań, przez C jak Casting na księżniczkę idealną, M jak Mapy czy Z jak Zoo. 
Audio
  • Co wyjątkowego znajdziemy w książce "Captains of Illustration: 100 Years of Children’s Book" (Klucz kulturowy/Czwórka)
Captains of Illustration: 100 Years of Childrens Book from Poland
"Captains of Illustration: 100 Years of Children’s Book from Poland"Foto: Czwórka

Bogactwo języków formalnych w ilustracji jest niezrównane i niewyczerpane Jacek Friedrich

Ta książka to małe święto polskiej ilustracji dla dzieci. Publikacja zamyka się w cezurze czasowej wyznaczonej przez 100 lat polskiej niepodległości, latach 1918 - 2018. - Nie ma tu ilustracji sprzed 1918 roku, ale nawet nie ma wszystkich po 1918 roku - przyznaje Jacek Friedrich, współautor książki. - Mimo że książka jest ogromna, ilustracji jest tam chyba 800 wykonanych przez około 250 autorów, szczerze powiedziawszy to i tak jest ułamek tej niewyobrażalnie potężnej ilościowo, ale i wspaniałej jakościowo polskiej produkcji ilustratorskiej, zwłaszcza tej ze złotej epoki lat 60. i wczesnych 70. To wycinek, ale mam nadzieję, że wycinek interesujący - dodaje. 

Jest to książka, od której mogą się odbić kolejni ilustratorzy, którzy mają w ręku pewną całość, mogą sami stworzyć ocenę polskiej ilustracji, ale mogą się też odbić naukowcy. Moim zdaniem to jest jedna z pierwszych pozycji, powinno być ich więcej i więcej Ewa Stiasny 

Pomysłodawczynią tego przedsięwzięcia jest Anita Wincencjusz-Patyna, od lat zajmująca się polską ilustracją. - Tym razem wpadła na pomysł, żeby książka była czymś innym niż poważna naukowa rozprawa i wymyśliła coś takiego: książkę, w której 11 autorów pisze 100 tekstów, 100 haseł na stulecie niepodległości - wyjaśnia rozmówca Justyny Majchrzak. - Jest tu tekst o ilustratorstwie polskim w czasie wojny Piotra Rypsona, czy moje hasło: ilustratorstwo doby socrealizmu. Jest trochę haseł serio, ale są też zaskakujące jak: moi ulubieni brodacze, ptaki, owady. Podczas pracy nad książką bywało tak, że "walczyliśmy" o hasła do opisania. Autorami tekstów są i projektanci, i artyści, i historycy sztuki i pedagodzy - to duża wartość tej książki - dodaje. 

Polska ilustracja, także ta historyczna, jest niezwykle rozpoznawalna na świecie Barbara Krzeska, Instytut Adama Mickiewicza

- W "Kapitanach" są trzy moje obrazki, co trochę osłodziło prace nad tą książką - przyznaje Ewa Stiasny, ilustratorka. - Praca była bardzo, bardzo ciężka, prawa, umowy, spadkobiercy szukanie dobrych skanów, skomponowanie stron, żeby dobrze wyglądały, żeby ilustracje rozmawiały ze sobą - wyjaśnia.   

W "Kapitanach ilustracji" są trzy teksty poświęcone konkretnym artystom: Janowi Marcinowi Szancerowi, Bohdanowi Butenko i małżeństwu Themersonów. Czym wyróżnili się w dziejach polskiej ilustracji dla dzieci? Czy polska ilustracja jest rozpoznawalna w świecie? 

Wydawcy i producenci książki zapowiadają jej polskojęzyczne wydanie na jesień 2020 roku. 

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: Jacek Friedrich (współautor publikacji) Ewa Stiasny (współproducentka książki, ilustratorka), Barbara Krzeska (Instytut Adama Mickiewicza)

Data emisji: 19.10.2019

Godzina emisji: 15.09

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pod skórą ilustracji. Sebastian Frąckiewicz o rozmowach z polskimi twórcami

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 11:57
- Ciężko pisze się o sztukach wizualnych słowami. Moja książka uzupełniana jest wywiadami. Tak naprawdę o sztuce mówią w niej jej twórcy. Ja ich tylko odrobinę prowadzę - opowiadał autor książki "Ten łokieć źle się zgina".
rozwiń zwiń