X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pod skórą ilustracji. Sebastian Frąckiewicz o rozmowach z polskimi twórcami

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 11:57
- Ciężko pisze się o sztukach wizualnych słowami. Moja książka uzupełniana jest wywiadami. Tak naprawdę o sztuce mówią w niej jej twórcy. Ja ich tylko odrobinę prowadzę - opowiadał autor książki "Ten łokieć źle się zgina".
Audio
  • "Ten łokieć źle się zgina". Jak wpływa na nas ilustracja (Stacja kultura/Czwórka)
Sebastian Frąckiewicz, autor książki Ten łokieć źle się zgina
Sebastian Frąckiewicz, autor książki "Ten łokieć źle się zgina"Foto: Czwórka/Martyna Ogonek

Wychowujemy się w kulturze obrazkowej. Zalewani ogromną ilością bodźców audiowizualnych coraz rzadziej skupiamy się na tym, co widzimy. Książka Sebastiana Frąckiewicza każe nam zwolnić. Skupić się nie tylko na treści ilustracji, ale również na jej historii i autorze. - Miałem ten niezwykły przywilej, że byłem dzieckiem wiejskiej bibliotekarki i jak to bywało w takich miejscach, księgozbiory były nieco opóźnione. Pod koniec lat 80., w czasach, które przypadały na moje dzieciństwo wpadały mi w ręce książki z lat 60. i 70. - opowiadał. 

- Wychowałem się w towarzystwie prac mistrzów polskiej szkoły ilustracji: Bohdana Butenko, Gabriela Rechowicza, Janusza Towpika czy Józefa Wilkonia. Dzięki temu widzę, jak dużą transformację na przestrzeni lat przeszła polska ilustracja. Ta z czasów PRL-u była bardziej spójna, malarska, współczesny kierunek jest bardziej międzynarodowy - wyjaśniał. 

Czy młodzi autorzy chętnie sięgają po dorobek z lat 60. i 70.? Z jakim odbiorem spotykają się dobrze zilustrowane książki? Czy takie są wybierane przez czytelników częściej? Czym różni się warsztat artysty concept artowego od warsztatu ilustratora książek dla dzieci? O tym w nagraniu audycji.

Sebastian Frąckiewicz, autor książki "Ten łokieć źle się zgina" Sebastian Frąckiewicz, autor książki "Ten łokieć źle się zgina"

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Sebastian Frąckiewicz (dziennikarz, krytyk, kurator wystaw komiksowych, autor książki pt. "Ten łokieć źle się zgina. Rozmowy o ilustracji")

Data emisji: 24.04.2018

Godzina emisji: 10.10

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kształty PRL-u? "Magiczne obiekty pożądania"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 14:00
- Ludzie, którzy zajmowali się wówczas dizajnem, robili świetne rzeczy, bo prawie w ogóle nie myśleli o pieniądzach. Byli bardzo ideowi i zależało im, żeby projektować wygodnie pięknie i dla ludzi - przekonuje Wojciech Grabowski, autor książki "Dizajn naszych czasów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sto lat polskiej sztuki użytkowej na wystawie w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 11:10
- W latach 50. projektantanci mieli tworzyć dobre wzory. Pomysły powstawały, ale często kończyły się na prototypach, bo idea przemysłowa była wtedy inna - mówiła Agnieszka Jacobson-Cielecka, dyrektor artystyczna School of Form w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda Polska. Marka, która odbudowywała polską kobietę

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 14:30
Szarą rzeczywistość PRL-owskich ulic odmieniała Moda Polska - państwowa firma odzieżowa, która ubierała Polki z odwagą, dbałością o detale i w zgodzie z aktualnymi trendami. Ewa Rzechorzek w swojej książce "Moda Polska. Warszawa" opisuje fenomen tej firmy i związanych z nią ludzi.
rozwiń zwiń