Iga Dzięgielewska: performance daje narzędzia do wyrażania opinii

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 20:44
Iga Dzięgielewska to ​animatorka kultury, performerka, ale także producentka Kolektywu Laboratorium Teatralno-Społecznego, w którym za pomocą praktyk teatralnych, ruchowych bada różne problemy społeczne, m.in.  w formie warsztatów otwartych.
Audio
  • Iga Dzięgielewska o swojej działalności artystycznej (Artystyczny wybieg/Czwórka)
Iga Dzięgielewska
Iga DzięgielewskaFoto: Monika Góral/Czwórka

Performance daje mi prawo do wypowiadania swojego zdania, i narzędzia do uczenia się aktywizmu społecznego. A wszystko w formie artystycznej Iga Dzięgielewska

- Na początku byliśmy zwykłą grupą. Jednak postanowiliśmy zawiązać kolektyw, bo nasze działania opierają się na współpracy. Chcieliśmy zburzyć zależność reżyser - producent. W czasie prób staramy się działać równorzędnie - mówiła Iga Dzięgielewska. Kolektyw Laboratorium Teatralno-Społeczne w założeniu nawiązywać ma to teatru alternatywnego. - Korzystamy z tego, co nas otacza. Poruszamy tematy społeczne, dodając narzędzia, w tym przypadku głos, czy ciało - mówiła Iga Dzięgielewska.

W kolektywie uczymy się wspólnego cieszenia się sukcesami, ale i brania odpowiedzialności za porażki. Mam dużo szczęścia, bo trafiam na ludzi, którzy potrafią docenić sukcesy innych i brać odpowiedzialność za to, co nie wychodzi Iga Dzięgielewska

Gość Czwórki jest autorką choreografii do etiud i spektakli, m.in. "Wesele" w reż. Sebastiana Królikowskiego, czy "Wilko. Letnisko" w reż. Mateusza Olszewskiego. Który z projektów w dorobku najbardziej zapadł jej w pamięć i dlaczego? I czym zdaniem gościa Czwórki różni się performance od teatru? Kto inspiruje Igę Dzięgielewską i od kogo chce się uczyć? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej rozmowy, w której rozmawialiśmy z Jakubem Cicheckim. To ilustrator i artysta wizualny. Z wykształcenia architekt, z zamiłowania ilustrator i projektant grafik, tworzy ilustracje dla prasy, do książek, gier i animacji. Zdobywał doświadczenie pracując w Warszawie i Toronto, po czym wybrał drogę freelancera i od kilku lat zajmuje się projektowaniem, rysunkiem i ilustracją.

***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzi: Katarzyna Cygler

Gość: Iga Dzięgielewska

Data emisji: 30.09.2019  

Godzina emisji: 15.13

kd/kw

Czytaj także

Justyna Wielgus - życie w teatrze i rozmowy bez słów

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 11:24
Justyna Wielgus miała okazję brać udział w tradycyjnej rozmowie Inuitów, która odbywała się… bez słów. - Raz w roku cała społeczność spotyka się w kręgu i przez 24 godziny rozmawiają ze sobą, wyłącznie patrząc sobie w oczy - wspominała w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hubert Paszkiewicz i jego aktorska droga

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 18:16
- Przez lata trenowałem taniec towarzystki, grałem też na trąbce. Ale wiedziałem, że to nie jest to, co chcę robić całe życie. Zrozumiałem, że te pasje można połączyć w aktorstwie - mówił w Czwórce Hybert Paszkiewicz, aktor Teatru Narodowego. 
rozwiń zwiń