Justyna Wielgus - życie w teatrze i rozmowy bez słów

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 11:24
Justyna Wielgus miała okazję brać udział w tradycyjnej rozmowie Inuitów, która odbywała się… bez słów. - Raz w roku cała społeczność spotyka się w kręgu i przez 24 godziny rozmawiają ze sobą, wyłącznie patrząc sobie w oczy - wspominała w Czwórce.
Audio
  • Justyna Wielgus o przestrzeni twórczej w teatrze i rozmowach bez słów (Artystyczny wybieg/Czwórka)
Justyna Wielgus w studiu
Justyna Wielgus w studiuFoto: Katarzyna Cygler/Czwórka

helena urbańska 1200.jpg
Helena Urbańska o życiu, które rozpocznie się po szkole teatralnej

To wydarzenie, w ramach projektu Lote van den Berg "Building conversation". - Składa się na nie wiele różnych stylów rozmowy z całego świata. Projekt ten ma na celu przyjrzenie się sposobom komunikacji międzyludzkiej i relacjom - mówiła Justyna Wielgus. Jak przekonywała, to doświadczenie było dla niej cenne. - Pomogło mi zrozumieć, ile znaczy obecność - rozumiana jako świadomość, uważność, odwaga, przekraczanie - także ta na scenie. Przed słowami i tym co wypowiedziane. Pozwoliło mi także na poszukiwanie kolejnych środków ekspresji cielesnej - tłumaczyła.

W jaki sposób rozmówczyni Katarzyny Cygler na co dzień stara się rozmawiać z ludźmi, niekoniecznie znajomymi, wokół siebie, i jak oni na to reagują? Dlaczego ostatnie kilka miesięcy jej artystycznej pracy twórczej okazało się być "zabójcze"? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. Justyna Wielgus opowiadała także m.in. o swojej współpracy z Teatrem 21, z którym na co dzień jest związana. Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej audycji, w której m.in. spotkanie z Magdaleną Kobielską, absolwentką ASP w Katowicach, plakacistką, która opowiadała o swoim najnowszym projekcie, a także ze absolwentką łódzkiej filmówki Pauliną Ziółkowską, której animacja "Na zdrowie!" weźmie udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand. 

***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzi: Katarzyna Cygler

Gość: Jusyna Wielgus (absolwentka polonistyki oraz animacji kultury przy Uniwersytecie Warszawskim i dwuletniego Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego – Teatr. Aktorka, instruktorka tańca, autorka ruchu scenicznego, pedagożka teatru. Na stałe związana z Teatrem 21)

Data emisji: 7.01.2019  

Godzina emisji: 15.07

kd/ac

 

 

 

 

Czytaj także

Paweł Ferens: teatr to laboratorium dialogu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2016 16:20
- Teatr jest dla mnie miejscem, w którym - w oderwaniu od własnych bolączek i zmartwień - aktor może spojrzeć na siebie z boku. To potrzebne do samorozwoju i do komunikacji. Z widzem i własnym ja - mówi aktor Paweł Ferens.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Rusin: z daleka mnie nie widać

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 12:00
- W teatrze głównie gram na dużej scenie, więc moja twarz raczej nie rzuca się w oczy. Natomiast muzyczną pasję realizuję w takich miejscach, w których ludzie mogą mnie nie kojarzyć - opowiada Mateusz Rusin. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamil Toliński: chciałbym kiedyś zagrać w "Avengersach"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 12:10
- Cały czas czuję się na początku aktorskiej drogi. Ale na pewno mam już jakieś doświadczenie, na pewno czegoś się już w życiu nauczyłem i przede wszystkim wyszedłem z klosza moich wyobrażeń o aktorstwie - mówi Kamil Toliński.
rozwiń zwiń