Rodzinna mapa nieba. Jak Lem zainspirował Karolinę Kruszewską?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 17:00
- W języku japońskim słowo "hoshi" oznacza gwiazdę, a w gwiazdach tkwi cały urok i sens mojego projektu - opowiada Karolina Kruszewska, studentka katowickiej ASP i laureatka tegorocznej odsłony konkursu Young Design. - Gwiazdy pomagają nam marzyć, myśleć o zmarłych i o naszej roli w ogromnym świecie. 
Projekt Hoshi Karoliny Kruszewskiej
Projekt "Hoshi" Karoliny KruszewskiejFoto: Karolina Kruszewska

Posłuchaj
11:51 CZWÓRKA Artystyczny wybieg - hoshi 24.10.2021.mp3 Karolina Kruszewska opowiada o projekcie "Hoshi" (Artystyczny wybieg/Czwórka) 

Zobacz
Stanisław lem serwis specjalny Galaktyka lema wersja poprawna 1200.png
Galaktyka Lema - serwis specjalny

"Hoshi" składa się z kryształowych kul przekazywanych - w zamierzeniu projektantki - z pokolenia na pokolenie, które mają pozwolić na tworzenie "rodzinnej mapy nieba". Drugim elementem projektu jest mebel, który - po włożeniu do jego części z wodą kuli - jak podaje projektantka - "rozświetla gwiazdy naszych przodków za pomocą pola elektromagnetycznego". - Najbardziej wymagającą częścią tego procesu było "ubranie" idei w technologię, żeby projekt można było w przyszłości wdrożyć - przyznaje gość Czwórki. - Zainspirowałam się "Solaris" Stanisława Lema i planetami orbit. Pomysł dostosowałam do funkcjonalności produktu, obliczyłam, gdzie musi być wodoodporna płyta indukcyjna, panel słoneczny i cała elektronika. Dodatkowo, kiedy popatrzymy przez kryształową kulę na stół sprawia ona, że widzimy gwiazdy u góry, tak jak było kiedyś. Bo dziś, kiedy spojrzymy w niebo, gwiazd już nie ma. Otaczają nas tylko światła miasta. 

Projekt "Hoshi" Karoliny Kruszewskiej Projekt "Hoshi" Karoliny Kruszewskiej

Zobacz także
Vanessa Beecroft pap 1200.jpg
Vanessa Beecroft. Współpracowała z Kanye Westem, stworzyła "Księgę jedzenia"

"Hoshi" jest bezpieczny dla środowiska naturalnego, wykorzystuje panel słoneczny i deszczówkę. - Woda deszczowa też przyszła do mnie od Lema, który opisywał, jak księżyce odbijają się w wodzie. Te obrazy zapadły mi w pamięć i chciałam się do nich odnieść w projekcie - dodaje projektantka.

Posłuchaj także:

Zobacz
Robert Smithson spiralna grobla land art 1200.jpg
Land Art – jak artyści odwzajemniają hojność natury?

Projekt Karoliny Kruszewskiej został doceniony podczas Konkursu Young Design, który od 13 lat wspiera młodych projektantów na progu kariery. Tematem tegorocznej odsłony był design spekulatywny - czyli wzornictwo przyszłości, inspirowane twórczością Stanisława Lema. Karolina Kruszewska jest studentką II roku Wzornictwa na ASP w Katowicach - Bardzo często na studiach słyszałam, że "projektuje poetycko" i nie do końca rozumiałam znaczenie tych słów, bo to, co robiłam zawsze było w zgodzie z moją intuicją. Odnosiłam się do natury, sensualności, pogłębiania relacji i powrotu do korzeni. Te zasady uznawałam za tak podstawowe, że nie zauważyłam, iż są one też moim wyróżnikiem - przyznaje rozmówczyni Kasi Cygler. - Teraz wiem, że dopiero kiedy człowiek zacznie rozumieć siebie i innych staje się dobrym projektantem.

***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzi: Katarzyna Cygler

Gość: Karolina Kruszewska (artystka, laureatka konkursu Young Design za projekt "Hoshi")

Data emisji: 24.10.2021

Godzina emisji: 15.10

kul

Czytaj także

Tribbs coveruje Budkę Suflera. "Lubię ryzykowne rozwiązania"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 10:22
Mikołaj Trybulec razem z Moniką "Mimi" Wydrzyńską tworzą Linię Nocną. Jako producent muzyczny Tribbs współpracuje m.in. Oliverem Heldensem, Duncanem Laurence'em i Smolastym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kasia Konstance: mówią, że gram nu-jazz, a ja po prostu robię swoje

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 15:40
- Wydawało mi się, że na polskiej scenie muzycznej nie będzie miejsca dla moich piosenek. To spowodowało, że zaczęłam myśleć o Londynie. Przyjechałam do tego miasta, żeby posłuchać moich idoli na żywo, żeby dowiedzieć się czegoś więcej. EP-ka "Cosmic Dust" to - w pewnym sensie - egzamin z tego, czego się nauczyłam - opowiada Kasia Konstance.   
rozwiń zwiń