Przyprawy - kulinarne DNA historii świata i języka

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 10:00
Dawno temu Pizańczycy zablokowali dostawy soli do Florencji i do dziś - choć sól jest już ogólnodostępna - w toskańskim Arno w piekarniach wciąż można kupić niesolony chleb.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Alexander Raths/Shutterstock.com

Czytaj także
królewna śnieżka 1200.jpg
Trucizna w kulturze. Od Królewny Śnieżki aż po smog

Jak sól zmieniła nam smak?

- Sól wpłynęła na rozwój kultury kulinarnej na całym świecie, bo zanim stała się dodatkiem do potraw, była podstawowym składnikiem konserwacji jedzenia - tłumaczy Ewa Malika Szyc-Juchnowicz. - Dzięki niej powstało wiele przepisów, które nie tylko funkcjonują do dziś, ale też określają charakter danego miejsca.

Posłuchaj
14:38 [CZWORKA]Sztuka jedzenia 12 lipiec 2020.mp3 Jak przyprawy opowiadają o historii świata? (Sztuka jedzenia/Czwórka)

Sól wzbogaciła także kuchnie świata o sosy. - Popularny w Azji sos rybny był już używany - jako sos garum - przez starożytnych Rzymian. Co ciekawe - tę przyprawę do dziś można kupić w krajach śródziemnomorskich - opowiada gość Czwórki.   

Zobacz
horror 1200.jpg
Co w kinie jadają zabójcy? Schabowy, stek i cytrynę

16 sposobów na mieszanie sałaty z sosem

Jednym z bardziej atrakcyjnych kulinarnie miejsc w Europie jest południowa Francja, z której wywodzi się letni gulasz z warzyw, czyli ratatouille. - Papryka, cukinia, bakłażan, pomidor, cebula i zioła prowansalskie podstawowe składniki tego dania. Kroi się je i w trakcie gotowania miesza. Nazwa tego dania pochodzi od staroprowansalskiego słowa "toullier", co oznacza mieszać - wyjaśnia rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej. - Zresztą jeśli chodzi o ten język, to jest on bardzo bogaty w zwroty kulinarne. Francuzi mają 16 czasowników określających to, w jaki sposób należy łączyć sałatę z sosem - dodaje.

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Ewa Malika Szyc-Juchnowicz (szefowa kuchni, restauratorka, filolog kulinarna)

Data emisji: 12.07.2020

Godzina emisji: 13.20

kul/kd

Czytaj także

"Paryż może poczekać". Film, który chce się zjeść

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 13:00
- "Paryż może poczekać" to film-przewodnik po Francji. Nie tylko pieknie wygląda, ale też smakuje, a nawet uderza do głowy - ocenia dziennikarka filmowa Małgorzata Czop.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brad Pitt jedzący. Droga przez żołądek do Oscara

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 14:40
W każdym filmie, w którym gra, pojawia się przynajmniej jeden wątek kulinarny. W menu kreowanych przez niego postaci jest wszystko - od fast foodów, poprzez wykwintne dania, żywność ekologiczną, aż po desery. Nic więc dziwnego, że Brad Pitt nazywany jest najbardziej "doświadczonym kulinarnie" aktorem w Hollywood.
rozwiń zwiń