Ranking raperów. Kto ma najbogatszy zasób słów?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 10:00
Zaproszony do Czwórki Mateusz Sawka w "Pierwsze słyszę" opowiada o "Słowniku polskich raperów". Postanowił w nim policzyć, jak zróżnicowane jest ich słownictwo. Kto znalazł się w czołówce, a kto na szarym końcu? No i jak powstał ten projekt?
Audio
  • Jak bogate jest słownictwo polskich raperów? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Według badania przeprowadzonego przez Mateusza Sakwę, to właśnie Tau używa najbogatszego zasobu słów wśród polskich raperów
Według badania przeprowadzonego przez Mateusza Sakwę, to właśnie Tau używa najbogatszego zasobu słów wśród polskich raperówFoto: Polskie Radio

- Motywacją do przeprowadzenia tych badań był podobny ranking przeprowadzony wśród raperów amerykańskich. Chciałem w Polsce coś takiego odtworzyć - mówi Mateusz Sawka.

Podstawą tego cyfrowo-humanistycznego badania jest odpowiedni algorytm, a składało się ono z kilku etapów - selekcji i analizy tekstów oraz wizualizacji rezultatów. W swoim projekcie Mateusz Sawka sprawdził pierwszych 10 tysięcy słów z dorobku raperów, cieszących się największym uznaniem wśród krytyków i publiczności. Którzy z nich znaleźli się w czołówce?

Mateusz Sawka Wykorzystując niewielką liczbę słów, też można przekazać coś ciekawego. Ważna jest forma tekstu

Niekwestionowanym faworytem jest Tau, na drugim miejscu plasował się Mezo, natomiast na trzecim L.U.C. A kto znalazł się w ogonie rankingu? Gdzie można sprawdzić rezultaty badania Mateusza Sawki oraz jakie metodologiczne poprawki należałoby do niego wprowadzić? Między innymi tego dowiecie się z nagrania rozmowy w "Pierwsze słyszę".

***

Tytuł audycji: "Pierwsze słyszę"

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Mateusz Sawka (autor "Słownika polskich raperów") 

Data emisji: 22.11.2016

Godzina emisji: 8.13

jsz/mg

Czytaj także

Hip-hop hermeneutyczny. Jak powstaje rap Faziego?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2016 14:50
- Teksty, które piszę "na kolanie", są w miarę proste i przejrzyste. Dużo częściej jednak kombinuję, bawię się metaforami i wtedy wychodzą mi zdania pokręcone jak ja - mówi Krzysztof "Fazi" Milerski, współzałożyciel legendarnego składu Nagły Atak Spawacza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mówimy po turecku. "Język jak konstrukcja dzidy bojowej"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 13:40
Kiecka, baran, baca, kawa - tych słów nie byłoby w naszym języku, gdyby nie... Turcy. Czy to oznacza, że mamy szansę stać się mistrzami mowy tureckiej?
rozwiń zwiń