Zabytki są wokół nas. Wystarczy być uważnym

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 14:11
A przekonamy się o tym zaglądając na stronę projektu "Otwarte zabytki". Jego założeniem jest stworzenie bazy internetowej istniejących w Polsce historycznych budowli. - Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że mijany codziennie budynek może być zabytkiem - mówi w Czwórce koordynatorka projektu Ewa Majdecka.
Audio
  • Otwarte zabytki - największa w Polsce internetowa kolekcja zabytków (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zamek w Niedzicy (zdjęcie ilustracyjne)
Zamek w Niedzicy (zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay.com/DzidekLasek/domena publiczna

Projekt "Otwarte zabytki" rozpoczął się w 2012 roku tak zwanym Społecznym Czynem Cyfrowym. - Zaczęliśmy od opracowania istniejącego już rejestru zabytków. Stwierdziliśmy wtedy, że warto wykorzystać ten rozległy dokument i pokazać jak udostępniać dane publiczne - wyjaśnia Ewa Majdecka.

Ewa Majdecka Zabytki to jest nasze dobro wspólne, o które powinniśmy dbać 

Tworzenie bazy danych na podstawie rejestru trwało kilka miesięcy, a dzisiaj strona projektu działa na zasadzie crowdsourcingu. - Obecnie w naszej bazie mamy ok. 80 tysięcy zabytków oraz 1,5 tysiąca użytkowników, którzy uzupełniają o nich informacje - tłumaczy zaproszona ekspertka. - Można także na stronę dodawać nowe zabytki - podkreśla.

Nad prawidłowością zamieszczanych w bazie "Otwartych zabytków" danych czuwają redaktorzy, a z rozmowy Kamila Jasieńskiego z Ewą Majdecką dowiecie się, jakie są procedury weryfikujące błędy. W nagraniu audycji sprawdzicie także, co trzeba zrobić, aby na stronie dane umieszczać oraz jakiego typu informacje są szczególnie cenne dla twórców "Otwartych zabytków".

Sprawdź także:
Michał Staniszewski PAP 1200x660.jpg
Michał Staniszewski: gry ewoluują, jak filmy

***

Tytuł audycji: "Pierwsze Słyszę"

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Ewa Majdecka (koordynatorka projektu "Otwarte zabytki")

Data emisji: 17.01.2017

Godzina emisji: 8.08

jsz/kd

 

Czytaj także

Internet kryje historie na niejeden film

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 12:19
Można na przykład zekranizować copypastę, tak jak postanowił uczynić to młody reżyser Michał Tylka. W "Pierwsze słyszę" tłumaczy, co to jest copypasta, o czym opowiada jego film "Fanatyk" oraz jaką imponującą obsadę udało mu się zebrać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marco Kubiś: warto się czasem bać

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 16:14
- Myślałem, że wciąż się boję rzeczy nieznanych, paranormalnych, ale gdy niedawno przygotowywałem pewien program zdałem sobie sprawę, że ja niczego już nie czuję. A przecież dobrze jest się bać - opowiadał Marco Kubis, czyli vloger Nocny Marco.
rozwiń zwiń