Notorious B.I.G. "Flow, głos i tajemnica"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 11:00
9 marca mija dwudziesta rocznica śmierci jednego z największych raperów w historii hip-hopu. - Notorious B.I.G. pierwsze numery nagrał na taśmie w więzienu i to one stały się dla niego przepustką do wielkiego świata i historii muzyki - mówi Andrzej Cała, redaktor serwisu "Noisey Polska".
Audio
  • Notorious B.I.G. - narodziny gwiazdy (Pierwsze słyszę/Czwórka)
  • "Life After Death" czyli jak zginął Notorious B.I.G. (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Raper Notoriousie B.I.G.  ma swoje miejsce nie tylko w historii muzyki, ale także w Gabinecie Figur Woskowych Marie Tussaud w Nowym Jorku
Raper Notoriousie B.I.G. ma swoje miejsce nie tylko w historii muzyki, ale także w Gabinecie Figur Woskowych Marie Tussaud w Nowym JorkuFoto: Anton_Ivanov/Shutterstock.com

Andrzej Cała Notorious B.I.G. był jednym z pierwszych raperów, którzy osiągneli komercyjny sukces, a jednocześnie cały czas byli szanowani przez fanów hop-hopowego podziemia

Demo rapera w 1992 roku trafiło w ręce Puffa Daddy'ego, który zdecydował się podpisać kontrakt z Christopherem Wallacem, znanym wówczas jako Biggie Smalls. - Debiutancki album sygnowany pseudonimem Notorious B.I.G. było jak "wejście z buta" na hip-hopową scenę - opowiada Marcin Natali, dziennikarz z serwisu "Popkiller".

Zdaniem krytyków płyta "Ready To Die" ma wszystkie cechy ponadczasowego krążka. - Raper stworzył melanż autobiograficznych, gangsterskich wątków, z numerami o kobietach i dobrej zabawie. Płyta sprawdza się w samochodzie, na imprezie, a także w domu, kiedy mozna docenić wyjątkowe "flow" tego faceta z niesamowitym talentem do składania rymów i głosu - dodaje Cała.  

Notorious B.I.G. zginął tragicznie w do dziś niewyjaśnionych okolicznościach, a jego śmierć zbiegła się w czasie z premierą drugiego albumu zatytułowanego "Life After Death". Kto stał za strzelaniną w Beverly Hills, jaki to miało związek z innym legendarnym raperem Tupakiem Shakurem i jaką rolę odegrał w tym Puff Daddy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.    

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 9.03.2017

Godzina emisji: 7.05

kul/jsz

Czytaj także

Łukasz Nowicki kontra Bonus BGC i Molesta

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 10:36
W naszym kąciku literackim, w cyklu "Rap na serio" tym razem zagościł znany aktor Łukasz Nowicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hades "Świattło". Krążek o zmianie o 180 stopni?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 12:30
- Dla mnie "Świattło" ma swoją własną metaforę. Mam takie założenie, żeby to, co przekazuję było interpretowane przez odbiorców. Każda interpretacja jest spoko - zdradzał w Czwórce Hades, czyli Łukasz Bułat-Mironowicz.
rozwiń zwiń