Daft Punk. "Od tanecznego brudu do czerwonych dywanów"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 13:10
- Zadebiutowali od razu płytą wszech czasów. "Homework" zachwycił mnie swoją surowością i kreatywnym podejściem do samplowania - ocenia didżej i dziennikarz muzyczny, Norbert Borzym.
Audio
  • Historia Daft Punk - legendy francuskiej elektroniki (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Daft Punk na premierze filmu Tron: Dziedzictwo w Hollywood w  2010 roku
Daft Punk na premierze filmu "Tron: Dziedzictwo" w Hollywood w 2010 rokuFoto: DFree/Shutterstock/dom. publiczna

Pierwszy album Daft Punk ukazał się w 1997 roku. Zrewolucjonizował podejście do samplingu i narzucił ton tanecznej elektronice. - Na krążku pojawiły się zupełnie nowe brzmienia. Bardzo brudne. W każdej kompozycji francuskiego duetu słychać inspiracje muzyką z Chicago czy Detroit. A w utworze "Teachers" panowie udowadniają, że celująco odrobili pracę domową z historii muzyki klubowej - opowiada Artur Wojtczak z "Electronic Beats".

Czytaj także
dj didżej muzyka klub 1200.jpg
Balowanie na ekranie. Imprezy w filmach

Guy-Manuel de Homem-Christo i Thomas Bangalter przygodę z muzyką zaczęli w roku 1993 od wspólnego wypadu na rave. - Grał wtedy Stuart McMillan ze szkockiej wytwórni Soma. tej samej, która kilka lat później dała szansę młodym Francuzom - wspomina didżej Norbert Borzym.

Dziś Daft Punk mają status gwiazdy, a wartość każdego z muzyków szacowana jest na 60 milionów dolarów. O ich ostatnim albumie, który zgarnął aż 6 statuetek Grammy, fani mówią, że się go kocha, albo nienawidzi. Dlaczego? O tym m.in. w materiale Martyny Ogonek.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 30.11.2017

Godzina emisji: 7.15

kul

Czytaj także

Gorillaz. Szukają ważnych treści w trudnych czasach

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 11:00
Prawie 20 lat temu fani kultowego zespołu Blur przeżyli szok - okazało się, że britpop przerzucił się na hip hop. Tak w skrócie powstał muzyczny fenomen Gorillaz - animowany projekt, stworzony przez muzyka Damona Albarna i angielskiego mistrza komiksów Jamiego Hewletta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

De La Soul. "To The Beatles hip-hopu"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 10:10
Amerykańskie trio hip-hopowe obecne jest na scenie od 30 lat. - To jedna z najważniejszych ekip w historii rapu, o której mówi się "Beatlesi hip-hopu" - opowiada dziennikarz muzyczny i bloger Dawid Bartkowski.
rozwiń zwiń