Gorillaz. Szukają ważnych treści w trudnych czasach

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 11:00
Prawie 20 lat temu fani kultowego zespołu Blur przeżyli szok - okazało się, że britpop przerzucił się na hip hop. Tak w skrócie powstał muzyczny fenomen Gorillaz - animowany projekt, stworzony przez muzyka Damona Albarna i angielskiego mistrza komiksów Jamiego Hewletta.
Audio
  • Gorillaz - od powstania do najnowszego albumu "Humanz" (Pierwsze słyszę/Czwórka)

28 kwietnia to data ukazania się nowego, piątego już albumu Gorillaz "Humanz". Z tej okazji w Czwórce przypomnieliśmy historię pierwszego animowanego składu w historii muzyki. - Blur byli kojarzeni wąsko, a Damon Albarn grał różne gatunki z politycznym przesłaniem. To dało ludziom do myślenia i pokazało jego wszechstronność - mówił Andrzej Cała, redaktor prowadzący Noisey Polska.

Sprawdź też:
hatti vatti czwórka 1200x660.JPG
Hatti Vatti: poszukiwałem dźwięków z dzieciństwa

Dziennikarka muzyczna Kasia Rogalska opowiadała natomiast, czym na nowym albumie Gorillaz Damon Albarn chce zaimponować swojej 17-letniej córce oraz jak wygląda aplikacja, dzięki której wędrujemy z zespołem na "Humanz House party". - W związku z nowym wydawnictwem Gorillaz przygotowali mnóstwo niespodzianek. Już jakiś czas temu można było posłuchać przedpremierowo płyty "Humanz", chodząc po miastach i otwierając różne wirtualne pokoje - zdradzała.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału Martyny Ogonek z audycji "Pierwsze słyszę".

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 25.04.2017

Godzina emisji: 7.15

jsz/kd

Czytaj także

Kakofonia decybeli czy śpiew przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 12:14
Taką polemikę budziła i nadal budzi muzyka stworzona w z sławnym "czarnym pokoju" Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. 1 listopada 2016 roku mija dokładnie 59 lat od powstania tego pionierskiego w Europie Wschodniej ośrodka muzyki elektronicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Frąś o komiksowym postrzeganiu świata

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2017 17:00
- Zacznij myśleć elementami, rozplanuj w kadrze miejsce dla rysunku i tekstu. Przekaz słowny musi być czytelny, rysunek jest już mniej istotny. Historię można opowiedzieć nawet za pomocą prostych "patyczaków" - mówi Jacek Frąś - grafik, ilustrator i współtwórca komiksu, którego akcja dzieje się w studiu Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobieta z wydm: wiedzieliśmy, jak nie chcemy brzmieć

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 13:00
- Kiedy pracowaliśmy nad materiałem jako Kobieta z wydm nie wiedzieliśmy nawet na jakich instrumentach będziemy grać. Zaczęliśmy o tym myśleć dopiero przy aranżach - wspominają muzycy Błażej Król, Iwona Król i Mateusz Rychlicki. 
rozwiń zwiń