Facebook zabierze nas do dzieciństwa. Poziom inwigilacji 3.0

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 11:20
- Facebook kontynuje to, w czym się specjalizuje od jakiegoś czasu, czyli zbiera o nas jeszcze wiecej danych niż do tej pory - mówi Szymon Wierciński z Akademii im. Leona Koźmińskiego. - Teraz będą to zdjęcia i materiały wideo, które w sposób automatyczny będzie można przerobić na obiekty 3D - dodaje. 
Audio
  • Szymon Wierciński z Akademii im. Leona Koźmińskiego opowiada o nowym projekcie Facebooka (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: aphichato/Shutterstock

Mark Zuckerberg i Rachel Franklin przedstawili na konferencji F8 projekt związany z technologią VR, który realizuje sztab programistów pracujący dla Facebooka. Jest nim wirtualny świat Twojego dzieciństwa, stworzony na podstawie zdjęć zamieszczonych na serwisie. Technologia bazuje na fotogrametrii, wykorzystuje nasze fotografie do mapowania i mierzenia odległości między różnymi przedmiotami. Dzięki temu można tworzyć trójwymiarowe wirtualne pomieszczenia swoim wyglądem zbliżone do tych, widocznych na zdjęciach.

 - Będzie można niejako zanurzyć się w tych fotografiach - mówi Szymon Wierciński. - Za dwa trzy lata będzie to powszechne. Materiału dostarczają w dużej części rodzice, którzy publikują po kilka do kilku tysięcy zdjęć swoich dzieci rocznie - dodaje. 

Jakie zagrożenia niesie ze sobą nowy projekt Facebooka? Do jakich miejsc zajrzy? I jakich informacji dostarczymy mu publikując nasze fotografie? Zapraszamy do wysłuchania materiału. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Dominika Puszkar

Data emisji: 10.05.2018

Godzina emisji: 7.16

pj

Czytaj także

Facebook zna nas lepiej niż rodzina

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 18:38
Miliony osób na całym świecie nie wyobrażają sobie dnia bez spędzenia kilku godzin na Facebooku. Dowiedzieliśmy się, do czego to prowadzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chroń się przed Facebookiem i korzystaj z niego

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 10:33
Facebook wie o nas sporo. Jednak są możliwości by ograniczyć wyciek naszych danych i prywatnych preferencji do sieci. Jak to zrobić? 
rozwiń zwiń