"Weź wyjdź". Pierwszy krok do podróżowania

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 12:55
- Chciałem udowodnić, że tak naprawdę w każdym miejscu w naszym pięknym kraju możemy znaleźć coś fajnego - mówił Patryk Świątek, autor bloga "Paragon z podróży" i książki "Weź wyjdź! Sztuka aktywnego odpoczywania".
Audio
  • Patryk Świątek opowiada o zaletach aktywnego wypoczynku i swojej książce "Weź wyjdź! Sztuka aktywnego odpoczywania" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Patryk Świątek w Czwórce
Patryk Świątek w CzwórceFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

Skróćmy maksymalnie przygotowania do wyjazdu, żeby się nie stresować. Po prostu - wychodzimy na zewnątrz i zamykamy drzwi na klucz. Wsiadamy w pociąg i nagle poczujemy wolność. Aktywny wypoczynek w trasie da nam bardzo dużo. Patryk Świątek

- Opisuję po jednym wybranym miejscu z każdego regionu Polski, pokazując, że warto się tam udać nie tylko ze względu na historię czy geografię miejsca, ale także ludzi, którzy tam żyją i żyli, pozostawiając swoje ślady - opowiadał gość Kamila Jasieńskiego. Pierwszy rozdział książki poświęcony jest Wielkopolsce, a Świątek poleca odwiedzić ten region ze względu na… jeziora. - Z wykształcenia jestem geografem, ale choć wiedziałem, że istnieje pojezierze Wielkopolskie, kompletnie nie spodziewałem się, że może tam być tak pięknie - mówił Patryk Świątek. - Przygotowując tę publikację odkrywałem opisywane przeze mnie miejsca kompletnie na nowo. Punktem wyjścia byli dla mnie ludzie - zaczynałem od znalezienia bohatera, który zafascynował mnie swoją historią i starałem się wędrować jego śladami. Dzięki temu miałem możliwość znalezienia zakątków, o które trudno w zwykłych przewodnikach - tłumaczył.

W programie opowiadał o swoich bohaterach: jak ich znajdował, w jaki sposób śledził ich losy? Mówił także, co warto zobaczyć nieopodal wielkich miast i dlaczego czas wolny warto spędzać w urokliwych zakątkach Polski. Więcej w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Data emisji: 16.07.2018

Godzina emisji: 7.33

kd/ac


Czytaj także

Miasto narysowane, czyli Lublin w komiksie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 14:30
- Moim celem było niestandardowe pokazanie historii tego miasta. Niektóre opowieści są nie z tej ziemi, inne bazują na rozmowach z Lublinianami - opowiada Dominik Szcześniak, współautor projektu "Miasto narysowane".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyspy Owcze rowerem na spontanie. "Nie żałujemy ani chwili"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 15:16
Gabi Golińska, Ula Czumaj i Michał Dąbrowski dwa lata temu, zupełnie nieprzygotowani, zdobyli rowerami gruziński Kaukaz, a w 2017 odwiedzili Wyspy Owcze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niemapa" Gdańsk: uczymy dzieci miłości do miasta

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 16:00
- "Niemapy" mają to do siebie, że powstają na bazie wskazówek i poleceń rodziców mieszkających w danym mieście. Jeśli chodzi o Gdańsk to jest to na "Niemapie" jest m.in. Muzeum Inkluzji w Bursztynie - mówi Joanna Studzińska, współautorka projektu.
rozwiń zwiń