"Polska mistrzem Polski". Humor bez daty ważności

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 13:38
"Polska mistrzem Polski" to hasło, które na stałe zagościło w polskim słowniku. Najczęściej słyszymy go, jako komentarz przy okazji różnych wydarzeń sportowych, ale co ma wspólnego z polskim komiksem? Wyjaśniali to goście Czwórki: Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki.
Audio
  • „Polska mistrzem Polski”. Autorzy „Jeża Jerzego” o tym, czy wciąż śmiejemy się z tych samych żartów (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Felix Lipov/Shutterstock

- Hasło po raz pierwszy pojawiło się w zekranizowanym na podstawie komiksu filmu "Jeż Jerzy" i to zupełnie przypadkiem, bo nie było zaplanowane w scenariuszu - mówili rysownicy, twórcy m.in. kultowego komiksu "Jeż Jerzy" Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki.

- Grzegorz Pawlak odgrywający rolę kibica odgrywał scenę, w której wykrzykiwał hasła pod sklepem monopolowym. Improwizował. W pewnym momencie wymsknęło mu się to sformułowanie, które nam bardzo się spodobało. Weszło do filmu, a potem zaczęło żyć własnym życiem.

Zapowiedź pełnometrażowego filmu animowanego "Jeż Jerzy":

- Kiedy dostaliśmy propozycję, żeby tworzyć paski do "Dużego Formatu", to ten tytuł przyszedł do nas niemal od razu - opowiadali.

Kim są bohaterowie pasków "Polska mistrzem Polski"? Czy to te same postaci, które znamy z klasycznych komiksów o Jeżu Jerzym? O jakich wydarzeniach opowiadają? Jak zmieniło się polskie społeczeństwo od debiutu "Jeża Jerzego" na polskim rynku wydawnicznym? Jaka uniwersalna zasada sprawia, że paski są nadal aktualne? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Damian Sikorski

Goście: Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki (rysownicy, autorzy komiksu "Polska mistrzem Polski")

Data emisji: 9.10.2018

Godzina emisji: 8.25

ac/pj

Czytaj także

Łukasz Kowalczuk: szlam to esencja popkultury

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 11:34
- Szlam to termin bardzo pojemny, trafnie opisujący to, co mnie najbardziej kręci w popkulturze - mówi Łukasz Kowalczuk, twórca komiksów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mścibór Potężny" - słowiański superbohater

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 13:39
Niedługo zakończy się crowdfundingowa akcja, w ramach której autor komiksu o przygodach Mścibora i jego towarzyszki Martysi zbiera fundusze na stworzenie komiksowej opowieści o słowiańskim superbohaterze. Do osiągnięcia kwoty potrzebne jest wsparcie fundatorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łódź - polska stolica komiksu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 12:34
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi przyciąga tłumy. W tym roku organizatorzy zadbali o nowe atrakcje, ale nie zabraknie też stałych gości imprezy. 
rozwiń zwiń