Zmiany klimatyczne, emisja CO2. Jaka jest przyszłość aut?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 13:41
Czy kompromis wypracowany przez ministrów środowiska z krajów UE przyczyni się do odejścia samochodów spalinowych do lamusa?
Audio
  • Co jest przyszłością w świecie samochodów? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Jak skutecznie zlikwidować korki w miastach? (zdjęcie ilustracyjne)
Jak skutecznie zlikwidować korki w miastach? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: serpetko/Shutterstock.com

Ministrowie środowiska UE, po 14 godzinach rozmów, uzgodnili stanowisko w sprawie emisji dwutlenku węgla przez nowe samochody produkowane do 2030 roku. Kompromis zakłada redukcję emisji CO2 o 35 procent.  

- W przypadku samochodów spalinowych czy z napędem diesla powoli branża dochodzi do pewnej ściany - mówi Oskar Kulig, specjalista ds. energii i klimatu WWF Polska. - Możemy robić coraz lepsze silniki spalinowe, ale gdzieś jest ta granica chemicznych i fizycznych właściwości, której nie możemy przekroczyć. Oznacza to, że duża część samochodów będzie musiała być wyposażona w silniki elektryczne, wodorowe lub inne, co pozwoli pojazdom być mniej emisyjnymi, by ograniczyć zmiany klimatu - wyjaśnia. 

Robert Rybicki, redaktor naczelny magazynu "Auto Świat", uważa, że nowe limity nie doprowadzą do śmierci diesli i aut benzynowych, ale będą one bardzo drogie. Co więc jest przyszłością motoryzacji? O tym w materiale Martyny Ogonek. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 11.10.2018

Godzina emisji: 7.16

pj/kd

Czytaj także

Dżins kontra dres. Wygra legenda czy wygoda?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 13:50
W zeszłym roku - po raz pierwszy w historii - import dresowych spodni do Stanów Zjednoczonych był większy od importu dżinsów, który spada stale od 2010 roku. Kilka kultowych marek ma z tego powodu poważne problemy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Velostrada - droga dla rowerzystów rozładuje korki w Jaworznie?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 17:22
- Velostrada, czyli autostrada dla rowerzystów, to ok. 11 kilometrów bezkolizyjnej trasy - mówił Marcin Zaremba z Urzędu Miasta w Jaworznie.
rozwiń zwiń