Ile plastiku zjadasz tygodniowo?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 13:36
Od pewnego czasu ograniczamy zużycie plastiku. Jednak wciąż przed nami dużo pracy.  Nie dość, że plastik nas otacza, to dodatkowo zjadamy go i oddychamy nim. 
Audio
  • Ile plastiku zjadamy w każdym tygodniu? (Czwórka/Pierwsze słyszę)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/lucio pepi

Cały czas do naszego środowiska trafia bardzo dużo plastiku, a także na nasze stoły i do naszego organizmu. Badania pokazują ile dokładnie go zjadamy: kartę kredytową w tydzień, grzebień raz na 3 tygodnie, a jeden wieszak na ubrania miesięcznie. Według nowego projektu WWF o wymownej nazwie "Your Plastic Diet" co roku konsumujemy ponad 100 tys. mikroplastików. Nie są to dane wyssane z palca - wszystkie wartości pochodzą ze świeżo opublikowanych badań australijskiego Uniwersytetu Newcastle.

- My ten plastik jemy i wdychamy. Wdychamy ten, który jest w powietrzu, a jest on plastikiem ze startych znaków drogowych namalowanych na jezdni - mówi Magdalena Wieczerzyńska, WWF Poland. - Mikrogranulki plastiku są w wielu rodzajach kosmetyków: pastach do zębów, peelingu. One nie są wyłapywane przez oczyszczalnie ścieków trafiają bezpośrednio do mórz i oceanów. Tam są mylone z planktonem, zjadane są przez ryby, a potem ryby jemy my - dodaje. 

Ile gramów plastiku statystyczny mieszkaniec Ziemi zjada tygodniowo? Jak to się odbija na naszym zdrowiu? Ile plastikowych śmieci już wytworzyliśmy i co się z nimi dzieje? O tym w materiale Mateusza Kulika. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 2.07.2019

Godzina emisji: 8.35

pj/kul

Czytaj także

Kolejny market bez plastiku. Sposób by zmiejszyć ślad węglowy

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 11:09
Jeden z brytyjskich supermarketów otworzył strefę bez plastiku. To drugi na świecie, po holenderskiej spółce, sklep wielkopowierzchniowy, który dba o środowisko. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Recykling i papier zamiast plastiku. Jak możemy pomóc Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 12:00
Od 2021 roku obowiązywał będzie zakaz obrotu 10 produktami plastikowymi jednorazowego użytku, które mają bezpieczne dla środowiska zamienniki. - To kamień milowy, który z pewnością bardzo dużo zmieni, ale jeszcze nie uratuje świata przed "plastikową epidemią" - mówi Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska. 
rozwiń zwiń