Chili leci w kosmos! Dla smaku i psychiki

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 11:49
NASA chce wysłać w kosmos papryczki chili. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie je można zbierać na pokładzie międzynarodowej stacji kosmicznej już w listopadzie.
Audio
  • Chili leci w kosmos. Skąd ten wybór? (Czwórka/Pierwsze słyszę)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Johan Swanepoel/Shutterstock.com

- To nie jest pierwsza roślina jaka będzie hodowana w kosmosie, ani nawet pierwsza roślina, którą próbuje hodować NASA - mówi Witold Rozdół z Planetarium EC1 w Łodzi. - Wszystko zaczęło się w roku 1982, gdy Związek Radziecki próbował pierwszych takich hodowli na pokładzie Saluta 7. Przede wszystkim trwały badania nad roślinami, które mogą kiedyś posłużyć jako pożywienie dla astronautów w dalszych misjach kosmicznych - opowiada. 

W latach 80. zaczęto od uprawy sałaty, botwinki i słoneczników. Ekspert podkreśla, że obok celu spożywczego, uprawy miały też cel psychologiczny. - Otoczeni technologią astronauci nie mają zbyt wiele okazji do obcowania z przyrodą, naturą - podkreśla rozmówca Oliwii Olczyk. - Sam astronauta, który zajmował się słonecznikiem wspominał, że było dla niego ogromną przyjemnością zobaczyć zieloną roślinkę na stacji kosmicznej - dodaje. 

Jak hodowane są rośliny na stacjach kosmicznych? Czemu w kolejną kosmiczną podroż poleci właśnie chili? Czy na Księżycu lub innej, niż Ziemia, plancie możemy coś wyhodować? O tym w załączonym materiale. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Oliwia Olczyk

Data emisji: 24.07.2019

Godzina emisji: 7.24

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Teflon na patelni i statku kosmicznym. NASA w życiu codziennym

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 14:02
Nasze patelnie pokryte są teflonem, który pierwotnie miał chronić statki kosmiczne przed wysoką temperaturą przy przechodzeniu przez atmosferę ziemską. Ale to nie jedyny wynalazek NASA obecny w naszych domach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy sztuczny las zatrzyma Saharę?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 13:34
W ciągu ostatnich 100 lat Sahara pochłonęła obszar równy powierzchni Polski. Czy da się ją zatrzymać, zanim zmieni Afrykę w pustynny piasek?
rozwiń zwiń