Smażenie może popsuć najzdrowszą żywność

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 15:08
Tłuste jedzenie zwiększa ryzyko śmierci o 13 procent. Smażenie może "zmienić dobrą rzecz w coś szkodliwego".
Audio
  • Jak tłuste i smażone jedzenie wpływa na nasze zdrowie? (Czwórka/Pierwsze słyszę)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Autorzy badania zwracają uwagę na niebezpieczeństwa związane ze smażonym jedzeniem, w szczególności rybami i kurczakiem. To nie przypadek, że badanie powstało w USA, miejscu słynącym z opierających się na smażeninie fastfoodach. Skala niebezpieczeństwa jest na tyle duża, że autor badania, Wei Bao z Uniwersytety stanu Iowa, mówi o zagrożeniu dla zdrowia publicznego. - Okazuje się, że jedząc przynajmniej raz dziennie smażone mięso, a głównie tu badano kurczaka, to zachorowania i śmiertelność może wzrosnąć o 13 procent, zaś w przypadku ryb lub owoców morza o około 7 procent - mówi dietetyk Poradni z kaloriami na pieńku Magdalena Czyrynda-Koleda. - Ryby uchodzą za bardzo zdrowe, ale po ich usmażeniu mogą stracić część swoich właściwości - dodaje. 

Podobne badania kilka lat temu przeprowadzili Hiszpanie, ich wyniki nie były aż tak alarmujące. Dlaczego? Gdzie leży sekret i czemu lepiej smażyć na oleju rzepakowym, a nie słonecznikowym? 

O tym m.in. w materiale Martyny Ogonek

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 31.07.2019

Godzina emisji: 8.47

pj

Czytaj także

Dieta "clean eating" podbija Stany, ale nie jest nowością

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 10:54
Na dietę "clean eating" decyduje się coraz więcej Amerykanów, są wśród nich aktorzy i celebryci. Lekarze też mówią, że to dobry wybór. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warzywa i owoce dla zdrowia i życia

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 12:14
Jedzenie 5 porcji warzyw i owoców dziennie jest elementem zdrowej i zbilansowanej diety promowanej przez Instytut Żywnosci i Żywienia. Niestety tylko 20 procent Polaków spożywa je 2 razy dziennie. 
rozwiń zwiń