X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Oczyści 1000 rzek świata i uratuje oceany

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 10:35
25-letni Holender, Boyan Slat i zespół jego startupu The Ocean Cleanup planują "zakręcić kran z plastikiem płynącym do oceanów". Ma im w tym pomóc Interceptor - specjalna łódź zasilana baterią słoneczną. 
Audio
  • Czym jest Interceptor i jak oczyści 1000 rzek? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zanieczyszczona rzeka, tuż przy mieście
Zanieczyszczona rzeka, tuż przy mieście Foto: Shutterstock/Strahil Dimitrov

Boyan Slat zyskał sławę 5 lat temu, kiedy opracował system umożliwiający wyławianie plastiku z oceanów. Mechanizm nazwany przez niektórych gigantycznym Packmanem okazał się na tyle skuteczny, że na ostatniej konferencji Holender zapowiedział, że zamierza poszerzyć swoją działalność i zająć się oczyszczaniem rzek. 

Do 2025 roku The Ocean Cleanup planują oczyścić 1000 najbardziej zanieczyszczonych rzek świata. Oszacowano, że aż 80 procent śmieci, które zanieczyszcza oceany, spływa do nich właśnie z rzek.

- Niestety te dane są poprawne - mówi Sławek Brzózek, ekspert ekologiczny. - Te odpady plastikowe, które są położone, na nieprzygotowanych do tego miejscach w Tajlandii, Malezji czy Wietnamie, wraz z deszczem są zmywane do rzek - wyjaśnia. 

Łódź nazwano Interceptor. Ma ona zbierać nawet 50 ton śmieci dziennie. W jakie mechanizmy zostanie wyposażona? Jak ma to wszystko działać? Więcej na ten temat w materiale Martyny Ogonek

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 14.11.2019

Godzina emisji: 7.17

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak