Nie ma porażek, jest nauka

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 10:17
Obywatele Korei Południowej przez wiele lat wychowywani byli w duchu sukcesu. Wszystko musiało się udawać, wyniki musiały być wysokie, a jednostki zawsze musiały odnosić sukces - zawodowy czy rodzinny. Dziś chcą odwrócić ten trend.
Audio
  • Korea Południowa chce walczyć z kultem sukcesu (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Nutthaseth Van

Sukces sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, ale też w dużej mierze potrafi nas przytłoczyć. W Korei Południowej kult sukcesu jest wszechobecny i na tyle duży, że społeczeństwo chce z nim walczyć.

- Wszelkiego rodzaju zdarzenia, które możemy nazwać niepowodzeniami powodowały, że te osoby wstydziły się tego, nie pokazywały tego, powodowało to u nich gorsze samopoczucie - mówi Paweł Kowalski, radca prawny, doktor na Uniwersytecie SWPS. 

Ekspert podkreśla, że ze wzlotów korzystamy, na upadkach się uczymy, a w Korei Południowej, jeszcze niedawno było to nie do pomyślenia. - Porażkę traktowano niemal jak koniec świata - podkreśla. - Tam upadki były traktowane jako coś złego, coś co należy odrzucić - dodaje. 

Dziś Koreańczycy podejmują działania, by odwrócić ten trend. Organizują szkolenia, targi, podczas których tłumaczą, że porażki są elementem życia. Koreański problem jest na tyle duży, że kult sukcesu zaszczepiony jest już w uczniach szkół czy przedszkolakach. 

Czy w Europie też odczuwamy tego typu presję? Czy życie "w pędzie" może być tego wyrazem? Jak sobie z tym poradzić? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Adrianna Janiszewska

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 26.11.2019

Godzina emisji: 6.15

pj/kd

Czytaj także

Czy ten autobus będzie zatłoczony?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 12:48
Na te i podobne pytania odpowiadają mapy cyfrowe internetowego giganta. W smartfonie możemy sprawdzić, jak dużo miejsc wolnych znajdziemy w nadjeżdżającym autobusie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Polacy chętnie udostępniają swoje dane?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 18:18
Polacy nie są gotowi udostępniać swoich danych instytucjom, ale i tak to robią – to wyniki badań. Według danych z 2016 i 2019 roku - skłonność naszych rodaków do podawania swoich danych finansowym instytucjom niebankowym rośnie.
rozwiń zwiń