Po zdrowie psychiczne nie na kozetkę, a przed komputer?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 12:50
Amerykańscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, który pokazuje, że maszyny mogą sobie lepiej poradzić z rozpoznawaniem ludzkich emocji i problemów, niż psychologowie. 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Shift Drive

- To żadne zaskoczenie, bo nie od dziś wiemy, że komputer myśli szybciej od człowieka - przekonuje trener psychoedukacji, Stefan Sawicki. - Komputery korzystają z kryteriów diagnostycznych, które mają wgrane. Są bardzo precyzyjne i przeliczają dane natychmiast, jak tylko je dostają. Człowiek musi przeprowadzić rozmowę wstępną, przeprowadzić test, zdiagnozować, ocenić, porównać wyniki i na tej podstawie wyciągnąć wnioski - dodaje. 

Komputer ma tę przewagę nad człowiekiem, że może korzystać z ogromnej bazy danych do porównań. Jego zaletą jest też to, że może pomóc osobom, które zamykają się w sobie i w normalnych warunkach boją się dzielić swymi problemami ze specjalistami. Czy to oznacza koniec zawodu psychologa? Czy wciąż mają przewagę nad komputerami? O tym w materiale Macieja Wójcika. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 2.12.2019

Godzina emisji: 7.15

pj/ac


Czytaj także

Facebook zna nas lepiej niż rodzina

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 18:38
Miliony osób na całym świecie nie wyobrażają sobie dnia bez spędzenia kilku godzin na Facebooku. Dowiedzieliśmy się, do czego to prowadzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ok, boomer" - czyli "dość ględzenia" starszego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 11:32
Za sprawą aplikacji TikTok konflikt międzypokoleniowy zyskał nowy wymiar. Wszystko za sprawą zwrotu "ok, boomer" wymierzonego w starsze pokolenie, generację boomersów. 
rozwiń zwiń