Rok 2020 - rokiem wyzwań dla cyberbezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 10:55
Eksperci ostrzegają, że przed nami trudny rok - ma się nasilić liczba ataków na infrastrukturę i urządzenia mobilne. Jaką drogą idą dziś hakerzy?
Audio
  • Co będzie celem hakerów w 2020 roku? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com

W 2019 roku mieliśmy do czynienia z miliardami rekordów kradzieży danych klientów z firm z różnych sektorów. - Dla hakerów nie miało znaczenia czy to branża medyczna, finansowa czy hotelarska - mówi Karolina Szczygielska z firmy doradczej PWC. - Pojawiły się też tzw. ataki resumer, które polegają na szyfrowaniu danych i żądaniu okupu, co paraliżuje operacje organizacji na dni czy tygodnie. Wcześniej takie ataki były wymierzone głównie w osoby prywatne, a w tym roku hakerzy skupili się na przedsiębiorstwach - dodaje. 

Ekspertka zauważa, że niektóre z hakerskich ataków są tzw. zasłoną dymną, po to, żeby ukryć jakieś inne aktywności, które "wchodzą bokiem" np. szpiegostwo przemysłowe. 

Specjaliści w 2019 roku zarejestrowali więcej prób sczytywania danych z kart kredytowych podczas dokonywania płatności w sieci, a także podszywania się pod osoby decyzyjne w firmach. Co ciekawe hakerzy udoskonalali swoje narzędzia i udostępniali gotową infrastrukturę do innych ataków.  

- Hakerzy tworzą i doskonalą narzędzia, które doskonalą i potrafią same się dostosować. Sztuczna inteligencja jest dziś powszechna w strefie darknetu - podkreśla Robert Dąbrowski z firmy Fortinet. 

Od lat niezmiennym celem hakerów są pieniądze i dane osobowe. Z roku na rok celów przybywa. Czy w 2020 też będą atrakcyjnym łupem? A może hakerzy skupią się na kryptowalutach czy danych biometrycznych? O tym m.in. w materiale Elżbiety Szczerbak.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Elżbieta Szczerbak

Data emisji: 31.12.2019

Godzina emisji: 6.13

pj

Czytaj także

Większość ataków hakerskich dotyczy aplikacji i kradzieży tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 15:10
Terminy ataków hakerskich przypadają często na czas uroczystości i imprez masowych. Wśród najgroźniejszych dla firm ataków będą w nadchodzącym okresie na przykład takie, jak przejęcie kontroli nad przeglądarką internetową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Instagram bez serduszek? Koniec festiwalu próżności?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 12:24
Twórcy aplikacji testują wycofanie "serduszek" z Instagrama. Wszystko po to, żeby poprawić samopoczucie użytkowników. 
rozwiń zwiń