Too Many Kicks. Film, który powstał z miłości do butów

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 16:20
- Sneakerheadzi w Polsce pojawili się pod koniec lat 80. W tym momencie zaczyna się także moja filmowa opowieść o ludziach, którzy podłapali zajawkę na kolekcjonowanie butów - opowiada Dawid Wawrzyszyn, reżyser dokumentu "Too Many Kicks".
Audio
  • Polscy sneakerheadzi - kiedy się pojawili i co ich kręci? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Free-Photos/Shutterstock.com

Ważnym elementem tej subkultury byli dresiarze. Nosili tak zwane "szybkie adidasy" Dawid Wawrzyszyn

Mianem sneakerheada określa się osobę, która zbiera, czy też kolekcjonuje buty, ale przy okazji zagłębia się w ich historię, posiada wiedzę na temat materiałów czy też systemów amortyzacji zastosowanych w danym bucie. Interesuje go także designer tworzący dany model i chce wiedzieć jaka była inspiracja przy ich projektowaniu. - Na początku było tak, że ludzie sprawdzali, kto i w czym gra. Wiedzieli, że czarno-czerwone dwunastki, popularne Jordany, to są tak zwane "flue-game'y", których nazwa wzięła się od grypy - opowiada gość Czwórki. - Teraz, przy natłoku wydań i kolekcji, idzie się w ilość. Wysokiej jakości, ale jednak bez filozofii - dodaje. 

W filmie Dawida Wawrzyszyna o swoich kolekcjach opowiedzą m.in. W.E.N.A., Kuuuubs, Kamil Kaczyński, Mr.Osom, Michał Łojewski, Paulina Cieślewska, koszykarz Maciej Zieliński oraz Tede. - Zbiór Jacka jest naprawdę imponujący. Par jest mnóstwo i one są wszędzie - śmieje się reżyser i zdradza, kiedy jego dokument będzie gotowy.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Dawid Wawrzyszyn (reżyser, twórca dokumentu "Too Many Kicks")

Data emisji: 15.01.2020

Godzina emisji: 8.15

kul/ac

Czytaj także

Dżins kontra dres. Wygra legenda czy wygoda?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 13:50
W zeszłym roku - po raz pierwszy w historii - import dresowych spodni do Stanów Zjednoczonych był większy od importu dżinsów, który spada stale od 2010 roku. Kilka kultowych marek ma z tego powodu poważne problemy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat perfum. Rewolucje Michelle Pfeiffer

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 13:30
Wszyscy używają, nieliczni mają świadomość, jak zły wpływ mogą mieć na zdrowie. - Perfumy to kompozycja zapachowa, która stanowi tajemnicę producenta i która zawiera wiele różnych, także kontrowersyjnych, komponentów - wyjaśnia prawniczka Dominika Hirek.
rozwiń zwiń