Ile czasu potrzebujesz, by być szczęśliwym człowiekiem?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 18:24
Amerykańscy naukowcy sprawdzili, ile wolnego czasu dziennie nam potrzeba, by odczuwać satysfakcję z życia. Wynik zaskakuje. 
Audio
  • Ile czasu dla siebie każdego dnia potrzebujemy, by nie zwariować? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: jill111/Pixabay/ CC0 Creative Commons

Ważne, by wolny czas świadomie spędzać relaksując się, realizując swoje pasje. Nie marnować go, "odmóżdżając się" Katarzyna Kucewicz

Badacze przeanalizowali rytm dnia 35 tysięcy osób, a analiza zebranych informacji wykazała wiele powtarzalnych schematów zachowań. Na ich podstawie naukowcy doszli do wniosku, że optymalną ilością wolnego czasu w ciągu dnia, generującą radość życia, są 2-2,5 godziny. Jeśli tego czasu będzie więcej - będzie on działał na naszą niekorzyść.

- Jeśli mamy za dużo czasu wolnego, kłębią się nam w głowie różne myśli, zaczynamy się martwić rzeczami, o których nawet nie pomyślelibyśmy, gdybyśmy byli zapracowani - tłumaczy Katarzyna Kucewicz, psycholog, psychoterapeutka. - W ciągu tych dwóch godzin po prostu nie mamy czasu na myślenie o głupotach.

Jak podkreślała ekspertka ważne, by w ciągu tych dwóch godzin w konkretny sposób "zadbać o siebie". Co to oznacza? I co stanie się, jeśli nie znajdziemy czasu wolnego, który moglibyśmy wykorzystać na odpoczynek? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Martyna Ogonek. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 4.04.2018

Godzina emisji: 6.38

kd/pj

Czytaj także

Ikigai. Cel w życiu jako tajemnica długowieczności

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 14:31
Według Japończyków każdy człowiek ma swoje ikigai, które stanowi siłę napędową do życia. Jedni są go świadomi, inni wciąż go poszukują.
rozwiń zwiń
Czytaj także

5 godzin pracy - większa wydajność, zdrowsi pracownicy

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 12:20
- Ośmiogodzinny czas pracy nie jest wcale czasem, który służy większości z nas - mówi Mirosława Huflejt-Łukasik, psycholog, trener, doradca w biznesie. - Jesli weźmiemy pod uwagę temperament, mimo że każdy z nas jest trochę inny, to okaże się, że takich osób, które są w stanie pracować efektywnie i wydajnie przez 8 godzin jest niewiele - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pracodawcy na łowach. Czym kuszą pracowników?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 16:00
Employer branding to nie magiczne zaklęcie, tylko zestaw narzędzi, które służą do rekrutacji. - Ich celem jest stworzenie wizerunku firmy jako atrakcyjnego pracodawcy - wyjaśnia head hunter Mateusz Wójtowicz.
rozwiń zwiń