Jak prywatne komputery mogą działać w służbie nauki?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 12:59
Jeśli nasz komputer przystosowany jest do gier wideo, najczęściej ma on dość dużą moc obliczeniową. Teraz, dzięki specjalnej aplikacji, część tej mocy, której akurat nie wykorzystujemy, możemy przekazać na potrzeby nauki.
Audio
  • Jak gamingowy komputer możesz pomóc w walce z koronawirusem? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kamil Urban

benzyna1200.jpg
ZOBACZ TAKŻE Ceny benzyny a koronawirus. Dlaczego paliwo tanieje?

Jak podkreślał dziennikarz Czwórki Mateusz Kulik, akcja prowadzona jest online. Udostępnianie mocy obliczeniowej komputera jest dobrowolne i w każdej chwili możemy zrezygnować z tej opcji. - Naukowcy, którzy szukają rozwiązań do walki z pandemią, potrzebują ogromnych mocy przerobowych. Dzięki aplikacji, którą stworzył jeden z producentów kart graficznych, nasza moc obliczeniowa rozkładana jest na tysiące komputerów na świecie, masowo, jednocześnie - tłumaczył Andrzej Mazuruk, ekspert rynku gier wideo.

I opowiadał, jak to działa w praktyce. - Jeśli posiadamy mocny komputer z dobrą kartą graficzną i na przykład oglądamy film - korzystamy z 10 proc. mocy naszego sprzętu. Wówczas pozostałe 90 proc. możemy przekazać innym - mówił Andrzej Mazuruk, ekspert rynku gier wideo. - Jeśli kładziemy się spać i zostawimy włączony komputer, swoje zasoby możemy przekazać za pośrednictwem internetu, działającego w tle.

ZOBACZ TAKŻE Koronawirus 2020. Które festiwale się nie odbędą >>>

Jak tłumaczył, jeśli ktoś zdecyduje się na taki krok, warto zadbać o swój komputer. - Czyli po prostu go wyczyścić, m.in. przy pomocy sprężonego powietrza. Bo nasz komputer będzie pracował na pełnej mocy przez cały czas, więc wzrasta ryzyko, że się zniszczy, jeśli nie będzie odpowiednio konserwowany, i będzie się w nim zbierał kurz - tłumaczył ekspert.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 24.03.2020

Godzina emisji: 8.45

kd/kul

 

Czytaj także

"Będzie bolało" - zapiski lekarza stażysty

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 14:52
Książka Adama Kay'a to dziś światowy bestseller, wielokrotnie nagradzany. "Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza" jest poruszającym, ale i prześmiesznym opisem pracy na brytyjskim oddziale ginekologiczno-położniczym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dolina niesamowitości. Jak będą wyglądały nasze "relacje" z maszynami?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 13:50
"Dolina niesamowitości" to pojęcie natury psychologicznej, dotyczące relacji ludzi z maszynami. - W zależności od tego, jak wygląda maszyna, i na ile jest podobna do człowieka, takie reakcje w nas budzi - tłumaczył Kuba Piwowar, ekspert SWPS.
rozwiń zwiń