Życie w Chinach wraca na dawny tor

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 08:42
Gdy w Polsce wciąż zmagamy się z kolejnymi zarażeniami koronawirusem, wydaje się, że w Chinach sytuacja jest opanowana i życie wraca do normy, ale nie do końca...
Audio
  • Weronika Truszczyńska, blogerka mieszkająca w Szanghaju opowiada o aktualnej sytuacji w Chinach (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Maridav

Ponad 4 miesiące od wybuchu epidemii Chiny poradziły sobie z rozprzestrzenianiem się wirusa na swoim terytorium. Ludzie wychodzą z domów, młodzi wracają do szkół, w miastach otwierają się kolejne punkty usługowe, choć typowego gwaru na chińskich ulicach nie usłyszymy pewnie jeszcze długo. 

- Być może zaskoczy was to, co teraz powiem, ale w Chinach restauracje otwarte są już od ponad miesiąca - mówi Weronika Truszczyńska, blogerka mieszkająca w Szanghaju. - Pierwsze restauracje zaczęły się otwierać około 23 lutego, a potem kolejne. Na początku marca już wszystkie były otwarte - dodaje. 

Rozmówczyni Weroniki Puszkar podkreśla, że sytuacja w Chinach ulega zmianie, ale dzieje się to bardzo powoli. W ostatnim czasie podjęto decyzję, że 28 marca zostanie otwartych 500 kin. Zaplanowano, że wyświetlone zostaną takie obrazy jak "Avengers", "Harry Potter i kamień filozoficzny" czy "Avatar". - Niestety 27 marca wszystko zostało odwołane, a sprzedaż biletów wstrzymana - relacjonuje mieszkanka Szanghaju. - Na dziś nie wiadomo, kiedy kina zostaną otwarte. 

katar kichanie kichnięcie grypa 1200 free
W czasach pandemii odległość ma znaczenie

Strach i  brak oszczędności

Ulice i parki Chin powoli zapełniają się ludźmi. Wszyscy spragnieni są wyjścia z domu. - Niestety w wielu restauracjach nie ma ludzi - mówi Weronika Truszczyńska. - Oblegane kiedyś lokale są dziś jedynie w połowie zapełnione, a te, kiedyś mniej popularne, świecą pustkami. Wynika to nie tylko ze strachu Chińczyków przed powrotem wirusa, ale też z tego, że wydali oni swoje oszczędności. Wielu odmawia sobie wyjścia do restauracji, baru, klubu, żeby te oszczędności odrobić - dodaje. 

W Szanghaju zniesiono już obowiązek noszenia masek na zewnątrz. Wymógł ten funkcjonuje wciąż w przestrzeniach zamkniętych: w metrze, autobusach, sklepach. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 30.03.2020

Godzina emisji: 8.34

pj/kd

Czytaj także

Jak koronawirus wpływa na turystykę

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 09:56
Jeszcze w styczniu opinie branży turystycznej o tym, jak koronawirus wpłynie na sytuację w biznesie podróżniczym były umiarkowane, o tyle dziś już wiadomo, że sytuacja jest fatalna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spada emisja CO2, ale nie ma się z czego cieszyć

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 13:06
Pandemia koronawirusa obniżyła globalną emisję CO2. Eksperci prognozują jednak, że nie będzie to trend długotrwały, na dodatek powiększy on problem klimatyczny.
rozwiń zwiń