Koronawirus - ukojenia szukamy w kulturze

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 10:05
Sprzedaż "Dżumy" Alberta Camusa we Francji i Włoszech zdecydowanie wzrosła. Do łask powróciła gra "Plague Inc.", odrodzenie przeżywają filmy katastroficzne i apokaliptyczne. - W świecie kultury ludzie chcą znaleźć odbicie swoich lęków lub ukojenie - mówi Krzysztof Cieślik z Instytutu Książki.
Audio
  • W czasach epidemii ukojenia szukamy w kulturze (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Lordn

Gdy, na jednej z platform streamingowych, zbliżała się premiera serialu "Wiedźmin", numerem jeden na liście bestsellerów Amazona była książka Andrzeja Sapkowskiego. Dziś tematem numer jeden, na całym świecie, jest koronawirus, prawdopodobnie z tego względu "Dżuma" Alberta Camus, pnie się w górę na liście najpopularniejszych książek. 

Sprzedaż "Dżumy" we Francji gwałtownie wzrosła w porównaniu z 2019 rokiem, osiągając najwyższy poziom pod koniec stycznia. We Włoszech sprzedaż książki wzrosła trzykrotnie. 

- "Dżuma" to jedyna powszechnie znana książka dotycząca epidemii - mówi Krzysztof Cieślik z Instytutu Książki. - To powieść, która jest w kanonie literackim XX wieku właściwie wszędzie. Camus to francuski pisarz, który cieszy się niesłabnącą popularnością - dodaje.

Rozmówca Gosi Jakubowskiej wyjaśnia, że skala epidemii koronawirusa nie bardzo opowiada powieściowej dżumie, ale też nie odpowiada choćby temu, co działo się pod koniec pierwszej wojny światowej, kiedy Europę zaatakowała hiszpanka. - "Dżuma" nie jest tylko powieścią o epidemii - to bardzo paraboliczna książka, której główne dylematy rozgrywają się raczej na płaszczyźnie moralnej. To nie jest opowieść do dosłownej interpretacji - podkreśla ekspert. 

To, że "Dżuma" dobrze się sprzedaje we Francji czy we Włoszech nie jest zaskoczeniem. To się często zdarza. Kiedy słyszymy, że żyjemy w świecie orwellowskim, bo jesteśmy monitorowani, wtedy dobrze się sprzedaje np. "Rok 1984" Krzysztof Cieślik

Literatura nie jest jedynym medium, w którym szukamy ukojenia i odpowiedzi, po które sięgamy, by uspokoić myśli. Do łask powróciła też gra "Plague Inc.", strategia, w której zadaniem gracza jest stworzenie metody rozprzestrzeniania się choroby na cały świat i doprowadzenie do unicestwienia ludzkości. - To nie jest dziwne, że gra niejako powróciła - ocenia ekspert. - Nie brzmi to dobrze, ale trzeba podkreślić, że ta gra to tylko zabawa. Jej sukces wynika z tego, że mamy do czynienia z epidemią - dodaje. 

Jak się okazuje, renesans dotyczy też filmów, których tematami są epidemie. 9 lat po premierze powraca "Epidemia strachu" Stevena Soderbergha, w której grupa naukowców szuka antidotum na wirusa, który roznosi się drogą powietrzną. Wracamy też do "Epidemii" z Dustinem Hoffmanem. - To nie jest nowe zjawisko, sztuka tak działa od lat - podkreśla rozmówca Gosi Jakubowskiej. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Niech potwierdzi @michal_nogas @nogasnastronie i @kamilbaluk 👌🏼”Zaraza” Ambroziewicza jest reporterską, do tego polską wersją „Dżumy”. Zresztą ze wspaniałym esejem Szymona Słomczyńskiego o epidemiach w literaturze. ✴️ Jej fragmentu nie ma w mojej antologij „100/XX”, bo chciałem, żebyśmy ją w @dowodynaistnienie wydali w całości. ✴️ Zamknięte miasto. Kursujące nocami karetki. Mieszkańcy porywani przez ludzi w ciężkich gumowych kombinezonach z maskami na twarzach. To nie scenariusz filmu science-fiction, ale fabuła ZARAZY – reporterskiej opowieści o epidemii ospy, która wybuchła we Wrocławiu w czasach, gdy większość lekarzy nie pamiętała już nawet, jak wyglądają objawy tej choroby. Przez dwa miesiące 1963 roku nikt nie mógł wjechać do miasta ani go opuścić, ogromna część mieszkańców leżała w tworzonych naprędce izolatoriach. Dzięki skuteczności ówczesnej propagandy i cenzury do dzisiaj mało znamy ten epizod naszej współczesnej historii. ✴️ Jerzy Ambroziewicz napisał opowieść faktu na miarę mistrza tego gatunku Normana Mailera. „Czujemy narastanie grozy” – pisano o książce. Jednak jest to nie tylko historia epidemii we Wrocławiu, ale również studium psychologiczne społeczności w obliczu zagrożenia. Wtargnięcie choroby zmieniło ludzi i panujące między nimi stosunki. ✴️ Książka do kupienia na www.dowody.com ______________________ #dowodynaistnienie #najlepszyreportaż #wydawnictwo #książka #book #books #instabook #bookstagram #booklover #publisher #day #love #read #reading #czytajpolsko #czytam #bookstore #wroclaw #nonfiction# #bookstore #warsaw #poland #nonfiction #faktycznydomkultury #fdk #ambroziewicz #zaraza #ospa #corona #coronavirus

Post udostępniony przez Mariusz Szczygieł (@szczygiel_mariusz)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Małgorzata Jakubowska

Data emisji: 09.03.2020

Godzina emisji: 8.15

pj

Czytaj także

Marzysz o cichym miejscu do czytania? Odwiedź Bookworm Cabin

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 15:05
Bookworm Cabin to chatka do czytania. Powstaje w położonej zaledwie 53 km od Warszawy wiosce Adelini jest skierowana dla tych, którzy poszukują chwili wytchnienia. 
rozwiń zwiń