"EKOiści" - Czwórka promuje ekologiczny tryb życia

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 15:52
"EKOiści" to projekt edukacyjno-muzyczny, którego głównym założeniem jest promowanie przyjaznych środowisku zachowań. Składają się na niego audycje, konsultacje ekologiczne i koncerty. Ekoambasadorami cyklu zostali: Marta Zalewska, Szpilersi i Funk da System.
Audio
  • Jak żyć eko? "Drobne gesty mają duże znaczenie" - rozmowa z Anią Rusowicz (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Graf. Czwórka

roślina ekologia ręce 1200x660.jpg
ZOBACZ TAKŻE Audycja "Ratujemy świat" w Czwórce >>>

Celem projektu jest edukacja ekologiczna słuchaczy poprzez eko konsultacje i warsztaty z ekspertami, audycje specjalne, poruszające temat ekologii w różnych aspektach życia oraz koncerty - wszystko to pod wspólnym hasłem "EKOiści". W ramach akcji poruszane będą takie zagadnienia, jak: segregowanie odpadów, minimalizowanie produkcji odpadów - zwłaszcza plastiku, życie w duchu "zerowaste", ograniczanie konsumpcyjnego stylu życia, ograniczanie zużycia energii, korzystanie z transportu publicznego, zachęcanie do postawy "naprawianie zamiast kupowania".

Akcja odbędzie się 8 listopada w Warszawie, 29 listopada w Krakowie i 11 grudnia w Katowicach.

POSŁUCHAJ Monika Mrozowska o kuchni "ekologicznej i ekonomicznej" >>>

Już 8 listopada o godzinie 9.00 na antenie Czwórki Karina Terzoni podjęła temat "zero waste" w kuchni i rozmawiała z Sylwią Majcher, autorką książki "Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku", współautorką bloga "Kuchnia w formie". POSŁUCHAJ >>>

O godzinie 10.00 audycja "Ekomiasto", czyli o tym, jakie ekologiczne rozwiązania znajdziemy w miastach, w których odbywa się akcja "EKOiści". Jako pierwsza pod lupą znalazła się Warszawa. W ramach audycji także "Ekoiści - Rozmowa Klimatyczna". Gościem Katarzyny Dydo-Rosłoń była Marta Anczewska z WWF, która opowiadała między innymi o zmianach klimatycznych, wyjaśniała, które działania mają największy, negatywny wpływ na klimat i co możemy zmienić, by szkodzić mniej. POSŁUCHAJ >>>

POSŁUCHAJ #ZostajęnaZiemi Bądź eko i ruszaj w mikrowyprawy >>>

Po południu odbyły się stacjonarne warsztaty "Domowe środki czystości bez chemii", które poprowadziła Joanna Baranowska, ekspertka od ekologii, autorka bloga "Ekologiczni Baranowscy". Podczas dwugodzinnego spotkania uczestnicy dowiedzieli się, czego można używać w domu do sprzątania, żeby być "eko" i nie wydać majątku, dlaczego nie łączyć sody z octem, samodzielnie przygotują detergenty: proszek do prania, kostki do zmywarki i kostki do toalety.

Na zakończenie eko-dnia w studiu Czwórki wystąpiła Marta Zalewska, a potem opowiedziała o nowym ekosinglu, nad którym obecnie pracuje. POSŁUCHAJ >>>

Kolejne odsłony "EKOistów" odbędą się w Krakowie (29 listopada), gdzie odbędzie się koncert zespołu Szpilersi oraz w Katowicach (11 grudnia), gdzie zagra grupa Funk Da System.

Czwórka zaprasza także do słuchania nowej, stałej audycji ekologicznej: od 1 października we wtorki w godz. 14.00-15.00 "Ratujemy świat". Prowadząca Katarzyna Dydo-Rosłoń wraz z zaproszonymi gośćmi będzie wyjaśniać procesy niszczące Ziemię i środowisko naturalne i wskazywać sposoby, w jaki każdy może temu przeciwdziałać: małymi krokami przestawić się na ekologiczny tryb życia.

Do bycia eko na antenie Czwórki zachęcała m.in. Ania Rusowicz. - Każdy musi zacząć od swoich własnych, codziennych nawyków. Prawdziwa ekologia to zakręcanie wody w kranie, nie marnowanie jedzenia i ograniczenie plastiku w codziennym życiu. W byciu eko drobne decyzje mają duże znaczenie. Gdyby każdy z nas zmienił tylko kilka nawyków w swoim życiu, plus byłby ogromny - mówiła wokalistka. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z audycji "Stacja Kultura"

***

mat. pras./kd

Czytaj także

Horses on the wall: piszemy po polsku, bo chcemy trafić do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 18:06
- Najwięcej radości daje nam granie dla ludzi. Kiedy widzimy, jak bawią się pod sceną, to chcemy tworzyć dla nich więcej i dotrzeć do jak największej grupy odbiorców - mówili muzycy Horses on the wall.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vienio, Jamiroquai, Brodka, czyli muzyka pro-eko

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 14:02
Jednym z przykładów piosenki zaangażowanej w problemy ekologiczne jest "Corner of the Earth” formacji Jamiroquai. Vienio, Brodka czy Bovska także w swoich utworach poruszają tę tematykę. 
rozwiń zwiń