Jak mikroplastik zabija nasze komórki

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 09:57
Znajdziemy go w wodzie, powietrzu i ziemi. Zjadamy go z rybami, owocami morza, solą morską, a nawet piwem czy miodem. Jak na nas wpływa?
Audio
  • Jak na nasz organizm może wpływać mikroplastik? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/lucio pepi

Holenderscy naukowcy z University Medical Center w Holandii przeprowadzili badania, z których wynika, że nasze komórki, narażone na kontakt z mikroplastikiem doświadczają śmierci komórkowej trzy razy szybciej niż przy zetknięciu z innymi ciałami obcymi. Swoje odkrycia uczeni przedstawili w Amsterdamie podczas Plastic Health Summit. 

- Oznacza to, prawdopodobnie, że system immunologiczny odpowiada gwałtownie, a następnie komórki szybciej obumierają - tłumaczy doktor Beata Krasnodębska-Ostręga z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, od lat zajmująca się analityką środowiska. - Przy tym kontakcie stopień regeneracji komórek znacznie spada - dodaje. 

- Komórki trzy razy szybciej ulegają degradacji - wyjaśnia Weronika Michalak z HealPolska. Są one nieodwracalnie uszkadzane. System odpornościowy znacznie słabnie, co sprawia, że łatwiej zapadamy na różne schorzenia - dodaje. 

Mikroplastik może dostać się do naszego organizmu drogą wziewną - do płuc i dalej do krwi, a także drogą pokarmową. Jak to wpływa na nasze ciało? Więcej na ten temat w materiale Martyny Ogonek

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 28.10.2019

Godzina emisji: 6.16

pj/ac

Czytaj także

Czy weganizm uratuje planetę?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 10:39
Kanada, Nowa Zelandia, Holandia i Australia zawarły Vegan World Alliance. Będą promować weganizm na całym świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pijesz herbatę ekspresową? Uważaj na plastikowe torebki

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 10:04
Kanadyjscy naukowcy odkryli, że jedna torebka herbaty zaparzona w temperaturze 95°C może wydzielić około 11 miliardów mikrocząsteczek plastiku.
rozwiń zwiń