Letnia sesja egzaminacyjna. Różne warianty zdawania

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 11:00
W tym roku letni semestr na polskich uczelniach rozpoczął się na chwilę przed pandemią i potrwa do 30 września. Sesję egzaminacyjną zaplanowano w terminie od 15 do 29 czerwca. Wykładowcy i studenci przygotowują się na dwa scenariusze zdawania: tradycyjną oraz online.
Audio
  • Letnia sesja egzaminacyjna w dobie koronawirusa (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Pla2na

Egzamin mieliśmy w formie quizu, pytania były proste, a my mogliśmy się komunikować na Facebooku Ola Krawiecka, Politechnika Gdańska

Sesja inna niż wszystkie

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji i Szkolnictwa Wyższego kształcenie na studiach, studiach podyplomowych oraz kształcenie doktorantów jest zawieszone do 24 maja 2020 roku. Po ogłoszeniu przez rząd kolejnego etapu przywracania funkcjonowania poszczególnych instytucji, MNiSW znowelizuje rozporządzenie ograniczające funkcjonowanie uczelni w zakresie świadczenia pracy przez pracowników.

Na razie zajęcia odbywają się zdalnie - z wykorzystaniem komunikatorów i platform edukacyjnych. Czy w ten sposób będziemy też zdawać egzaminy w nadchodzącej sesji? Część uczelni wyższych poczyniła już pierwsze kroki w tym kierunku. 

Zamiast egzaminów pisemnych część wykładowców zaproponowała nam przygotowanie prezentacji Natalia Klejnowska, Filmówka w Łodzi

Egzamin z... oglądania mieszkania

Od 4 maja w Łodzi studenci mogą rejestrować się na egzaminy i przystąpić do nich zdalnie. - Na taką formę egzaminu musi wyrazić zgodę wykładowca. Może on także poprosić studenta, by ten przed egzaminem pokazał mu pomieszczenie, w którym się znajduje - mówi rzecznik prasowy Uniwersytetu Łódzkiego Paweł Śpiechowicz.

Przed uczelniami technicznymi stoi wyzwanie zorganizowania zaliczenia zajęć laboratoryjnych, które zwykle odbywały się w specjalistycznych pracowniach. - Rozważamy m.in. scenariusz, w którym zajęcia laboratoryjne zostaną przesunięte na wrzesień tak, żeby studenci mogli zaliczyć większość przedmiotów zdalnie, a te laboratoryjne w późniejszym terminie, ale w ramach trwającego roku akademickiego - tłumaczy Maciej Dzwonnik, rzecznik Politechniki Gdańskiej.

Magister z komunikatora

Egzaminy zdalne sprawdzają się także na Politechnice Śląskiej, gdzie już od kilku tygodni studenci mogą w ten sposób bronić prac dyplomowych. - Jeśli chodzi o sesję, przyjęliśmy taką zasadę, że prowadzący zajęcia ustalają wraz z grupą termin i formę zaliczenia - mówi rzeczniczka uczelni Jadwiga Witek.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Gosia Jakubowska

Data emisji: 11.05.2020

Godzina emisji: 8.25

kul/pj

Czytaj także

Erasmus w Salonikach - życie w ojczyźnie Aleksandra Wielkiego

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 16:28
- Studia w tym kraju są dla osób otwartych i bardzo pozytywnie nastawionych do życia iludzi. Bo tamtejsi mieszkańcy są bardzo wyluzowani i pozytywni - opowiadała Danuta Kosińska, studentka teologii na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erasmus w Słowenii. Jak się tam studiuje?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 16:30
Słowenia urzeka pięknem: z jednej strony wysokie Alpy Julijskie, z drugiej dostęp do Morza Adriatyckiego. A jak się tam studiuje? 
rozwiń zwiń