Dezynfekujesz auto - alkomat może to wykazać

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 12:20
Wielu kierowców decyduje się na dezynfekcje swoich aut. Podczas policyjnej kontroli alkomat może to wykryć. Policja zauważa problem, ale umie go rozwiązać. 
Policyjna kontrola trzeźwości
Policyjna kontrola trzeźwościFoto: nikamo/ Shutterstock

Podczas niedawnych zawodów konnych w Norwegii zauważono, że u jednego z zawodników stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, co runda rosło. O mały włos nie doszło do dyskwalifikacji sportowca, jednak okazało się, że wynikało to z dezynfekcji siodła, którego dżokej dokonał przed startem. Jak się okazuje taki problem może się pojawiać także u kierowców, którzy intensywnie zdezynfekowali swoje pojazdy.

Posłuchaj
04:00 czwórka pierwsze słyszę 18.06.2020.mp3 Czy alkomat wykrywa alkohol ze środków dezynfekujących, którymi odkażamy auta - wyjaśniają eksperci (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Podstawowe alkomaty wykorzystywane przez policję do prowadzenia kontroli trzeźwości z pewnością w podobnym przypadku pokazałyby wyniki pozytywny - zauważa Rafał Kozłowski z firmy Bean Alkomaty. - Wszystkie środki, które są teraz używane do dezynfekcji czy rąk, czy samochodu, czy innych przedmiotów posiadają bardzo duże stężenie alkoholu. Alkomat to urządzenie precyzyjne, pokazuje promile. Te czujniki, które są w środku są bardzo czułe na wszelkie opary alkoholowe. Dlatego, jeżeli ktoś przetrze sobie kierownicę to są opary alkoholu w środku auta - dodaje.


google maps nawigacja telefon free shutter 1200.jpg
Alerty, wirtualne wizytówki - by sprawnie podróżować

Takie alkoholowe opary zarejestrowane zostaną przez alkomat przesiewowy, tzw. pałkę, którą dysponuje policja. Człowiek może nie mieć w swoim organizmie alkoholu, a alkomat może wykazać wynik pozytywny. Istnienie problemu dostrzega także polska policja. Jednak w ostaniach tygodniach raczej nie można było spotkać na polskich drogach kierowców, którzy niesłusznie uznawani byli za osoby nietrzeźwe, tylko dlatego, że zdezynfekowali swój samochód. W przypadku, gdyby do takiej sytuacji doszło, to nie ma powodu do niepokoju. W przypadku pozytywnego wyniku podczas badania przesiewowym alkomatem wystarczy zgłosić sprawę funkcjonariuszowi, wyjaśnia komisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji. 

- Przechodzimy w takim wypadku do badania alkomatem, który ma wartość procesową. Po 15 minutach przeprowadzane jest takie badanie. Ono wskaże ewidentnie czy kierujący pojazdem mówił prawdę, że alkoholu nie spożywał, a były to środki dezynfekujące w samochodzie czy jednak wynik się powtarza - mówi komisarz. - Badanie krwi jest już ostatecznym rozwiązaniem, stosowanym jeśli kierowca sobie tego życzy i odmawia dalszej współpracy jeśli chodzi o "dmuchanie" - dodaje. 

Alkohol wykrywany przez alkomaty, w przypadku niespożywania alkoholu, wiąże się nie tylko ze środkami do dezynfekcji. Podobne sytuacje też się zdarzały jeszcze przed pandemią. Związane były one np. z tym, że kierowca używał płynu do płukania jamy ustnej, zjadł cukierka czy batonika, który w swoim składzie ma alkohol.  

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 18.06.2020

Godzina emisji: 8.18

pj/kd

Czytaj także

W domu nudno, ale... wydajnie

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 12:24
Według najnowszych badań przeprowadzonych na hiszpańskich uczelniach edukacja w domu pomogła zwiększyć zdawalność egzaminów z 70 do 90 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zapiski z czasów pandemii" - cenne historie dla potomnych

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 13:09
Z okazji 13. Międzynarodowego Dnia Archiwów i akcji Archiwum Pandemii 2020 Polska Fundacja Narodowa wraz z Archiwami Państwowymi ogłosiła konkurs na nasze wspomnienia z czasów izolacji wywołanej pandemią koronawirusa. 
rozwiń zwiń