W domu nudno, ale... wydajnie

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 12:24
Według najnowszych badań przeprowadzonych na hiszpańskich uczelniach edukacja w domu pomogła zwiększyć zdawalność egzaminów z 70 do 90 procent.
Audio
  • Anna Daria Nowicka opowiada jak lockdown wpływa na nasze wyniki w nauce i kondycję (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/stockfour

Jak przekonuje Anna Daria Nowicka, socjolog, trener i coach, wychodzi na to, że w czasie pandemii koronawirusa młodzi wzięli się za naukę, bo po prostu nie mieli żadnych lepszych rozrywek. - Normalnie, czas wolny studenci dzielili na imprezy, uprawianie sportu, spotkania z przyjaciółmi, wszystkie inne przyjemne rzeczy - ocenia specjalistka. - W momencie ścisłych i restrykcyjnych ograniczeń po prostu nie mieli rozrywek, na które normalnie poświęcali czas - dodaje. 


shutterstock zeszyty książki, nauka dzieci 1200.jpg
Edukacja klimatyczna w Polsce. "Mamy wciąż spore braki"

Trzeba brać pod uwagę, że zdalne nauczanie zapewnia też większą elastyczność. W wielu przypadkach to uczeń może sam zdecydować czy uczyć się rano, czy może wieczorem. Dodatkowo edukację można dostosować do prędkości swojej pracy. - Jeśli możemy do pewnych wykładów, czy zajęć wrócić, bo są one nagrane w formie audio lub wideo, to są one łatwiejsze do uczenia się, niż jeżeli słyszmy daną informację tylko raz z ust nauczyciela i nie jest to powtórzone - wyjaśnia Anna Daria Nowicka. - Pamiętam z moich czasów studenckich, że niektóre, bardziej skomplikowane wykłady nagrywaliśmy, by potem robić sobie transkrypcje - dodaje. 

Nie wszystko jest kolorowe

Anna Daria Nowicka zwraca uwagę też na uczniów szkół. Dostrzega pozytywne aspekty nauki zdalnej w przypadkach dzieci, które doświadczają w szkole przemocy rówieśniczej. Dzięki pracy w domu są od niej wolne. - Szkoła ma jednak za zadanie wyrównywać różnice między uczniami. W warunkach zdalnych niestety je tylko pogłębia - zauważa ekspertka i zwraca uwagę na różne warunki lokalowe, w których wychowują się dzieci, inny dostęp do nowych technologii. - Dzieci, które są zaniedbywane w domach zostały pozbawione kontaktu z rówieśnikami, ale też wsparcia społecznego i wsparcia przy nauce - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 01.06.2020

Godzina emisji: 8.24

pj/kul

Czytaj także

Mała, czarna i bezcenna - kawa na wagę złota?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 13:50
Od początku lutego kawa Arabica na nowojorskiej giełdzie podrożała nawet o 30 proc. - Tendencja jednak szybko się odwróciła i w tej chwili sytuacja jest ustabilizowana - mówi Dorota Sierakowska, autorka książki "Świat surowców".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lato w przyczepie - sposób na wakacje w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 10:18
Wypożyczalnie przyczep kempingowych już teraz cieszą się aż o kilkadziesiąt procent większym zainteresowaniem klientów niż przed rokiem. Pandemia spowodowała, że wielu Polaków decyduje się na ten typ wypoczynku. 
rozwiń zwiń