Seria o Wiedźmunie - hołd dla Andrzeja Sapkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 11:05
Wiedźmun to nie literówka, Wiedźmun to najnowszy autorski komiks Tomka Samojlika  autora m.in. "Sagi o Ryjówce!". A powstał przez fascynację autora prozą Andrzeja Sapkowskiego. 
Zdjęcie ilustracyjne. Kadr z gry Wiedźmin
Zdjęcie ilustracyjne. Kadr z gry "Wiedźmin"Foto: mat. promocyjne

okładka książki. mat.pras. okładka książki. mat.pras.


- Ten komiks to dla mnie nowość i nienowość - przyznaje Tomasz Samojlik, autor wydawnictwa. - Do tej pory byłem znany z komiksów o zwierzątkach, bardzo ekologicznych i raczej wesołych. A tu klimat fantasy, dosyć ciężki. To wszystko wynika z mojej fascynacji Sapkowskim, to jest hołd dla Andrzeja Sapkowskiego - dodaje.


Posłuchaj
09:03 czwórka pierwsze słyszę 29.06.2020.mp3 Tomasz Samojlik opowiada o swoim komiksie "Wiedźmun" (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 


Tomek Samojlik przyznaje też, że Wiedźmun ma już 17 lat. W 2003 roku ukazał się w zupełnie innej formie. - Obiecałem sobie, że do niego wrócę i wróciłem, w formie bardziej pasującej do mojej stylistyki formie z ekologicznym przekazem - mówi autor. 

W opowieści mamy dwa równoległe światy: ten nasz, który znamy i ten drugi, gdzie mieszka Wiedźmun Gierwald. - Jest tu nasz świat, ale Ziemia jest zniszczona, człowiek doprowadził do kataklizmu, nie da się na niej praktycznie żyć, ludzie szukają sposobu, żeby sobie jakoś z tym poradzić - zdradza fabułę autor.  - Wtedy pojawia się genialny wynalazca, który znajduje sposób na przechodzenie między wymiarami. Znajduje Ziemię Bis, sposób by się ludzie tam przenieśli. Okazuje się, że w tym drugim świecie rządzą inne prawa. To świat Wiedźmuna Gierwalda, czarodziejki Dżenifer i jej przyjaciółki Dis, świat krasnoluda Ksarpena.  Jest mnóstwo postaci, które są parodiami postaci Sapkowskiego i jednocześnie jest to świat z własną ekologią, z własnymi zależnościami. Wiedźmun ślepo poluje na potwory. W ten świat wrzucona jest główna bohaterka - jest to mała dziewczynka Kira, która w nowym świecie dostaje imię Czyrak -to chyba czytelne nawiązanie. Ona musi poradzić sobie z rozpoznaniem tego świata, zorientowaniem się, o co w nim chodzi - dodaje. 

Czytaj także: 

W pierwszym tomie pt. "Słodki zapach potwora o zmierzchu" autor zarysowuje fabułę, wprowadza czytelnika w świat Wiedźmuna. - Jeśli dobrze pójdzie to powstanie pięć tomów - zapowiada gość Czwórki. - Drugi odcinek będzie nosił tytuł "Przed wyprawą zbierz drużynę" - dodaje. 

Tomek Samojlik rysunki do komiksu tworzy sam, utrzymane są w jego własnej stylistyce, postacie są słodkie, potwory mają wielkie oczy. Autor komiksu przypomina, że Wiedźmuna wiele osób poznało już w 2003 roku, w komiksie "Wiedźmun - dwie wieże funduszu emerytalnego", opowiadającym o tym, jak mój bohater Gierwald chce przejść na emeryturę, ma dosyć uganiania się za potworami. Już wtedy odzew fanów Sapkowskiego był duży, wspomina gość Czwórki. Podkreśla też, że w Wiedźmunie ważne są dla niego ekologiczne treści. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Mateusz Fusiarz 

Gość: Tomasz Samojlik

Data emisji: 29.06.2020

Godzina emisji: 7.17

pj/kul

Czytaj także

"Pół wieku poezji później". Film od i dla fanów Wiedźmina

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 14:34
- Wszyscy jesteśmy fanami książkowej wersji "Wiedźmina" - opowiadał Jakub Januszewski, współtwórca filmu "Pół wieku poezji później". - Takie kino gatunkowe jest Polsce zapomniane, więc chcieliśmy dołożyć swoją cegiełkę, by je choć trochę przywrócić widzom - dodał zaproszony gość Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Locke & Key". Serialowe życie bohaterów komiksu

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 16:20
Serial "Locke & Key" jest adaptacją bestsellerowej serii komiksów autorstwa Joego Hilla i Gabriela Rodrígueza. - Wersja telewizyjna wystarczająco różni się od tej papierowej, żeby zarówno fani komiksu, jak i fani serialu sięgnęli po obie propozycje - przekonuje tłumacz komiksu "Locke & Key" Jakub Pietrasik.
rozwiń zwiń