"Homework" Daft Punk. Jak powstała płyta, która zmieniła francuski house

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 11:24
Przez całe ferie, codziennie od poniedziałku do czwartku, wraz z Norbertem Borzymem, poznawać będziemy historie najciekawszych numerów i krążków, które zmieniły oblicze światowej muzyki. Zaczynamy od debiutu Daft Punk i wydawnictwa, które miało "zdefiniować na nowo french house".
Daft Punk
Daft PunkFoto: shutterstock.com/DFree

kordowska sara koncert gal1200.jpg
ZOBACZ TAKŻE Koncerty Czwórki >>>

Daft Punk, francuski duet, pochodzący z Paryża, tworzy muzykę elektroniczną, z pogranicza house. Na początku Guy-Maanuel De HomemChristo i Thomas Banghalter - znający się jeszcze ze szkoły średniej - grali na gitarach w zespole Darling. Potem założyli Daft Punk, a gitary  zastąpili syntezatorami i automatami perkusyjnymi. W roku 1994 powstał ich debiutancki singiel "The New Wave".

Posłuchaj
05:00 Czwórka/Pierwsze słyszę - Borzym 4.01.2021.mp3 

Na płytę długogrającą Daft Punk, album "Homework" trzeba czekać było jednak niemal trzy lata. Debiutancki krążek ukazał się w styczniu  1997 roku nakładem wytwórni Virgin, i zapoczątkował ogromną popularność gatunku franch house. - Tytuł płyty także nie jest przypadkowy -  utwory powstawały bowiem w sypialni Thomasa Banghaltera, gdy ten mieszkał jeszcze w  rodzicami - opowiadał Norbert Borzym. - Po latach muzyk przyznawał, że nagrania szły szybko i właściwie nie wymagały nakładów finansowych, bo robione były własnym sumptem. 

Źr. Daft Punk "Fresh" (Official Audio)

Na płycie muzycy wykorzystują samplery i cytaty, choć - w porównaniu do kolejnego krążka - wciąż jest ich jeszcze niedużo. - Jednym z przykładów jest nagranie "High Fidelity", w którym pojawiają się sample Billego Joela "Just The Way You Are". Zrobiono to jednak w sposób tak nieoczywisty, że do dziś trwają spory, zespół nigdy tego oficjalnie nie potwierdził - wymieniał Norbert Borzym. Na płycie znalazł się też protest song. - "Revolution 909" to wielki przebój grupy, który jednocześnie jest komentarzem na temat brutalności francuskiej policji wobec uczestników rave'ów - tłumaczył dziennikarz. Jak podkreślał, jeszcze wtedy muzycy nie nosili swoich słynnych masek. Te pojawią się dopiero podczas wydawania drugiej płyty - albumie Discovery z 2001 roku.  

Źr. Daft Punk - Revolution (Official Audio)

Czytaj także:

___

Na cykl materiałów "Trzeba znać" w audycji "Pierwsze słyszę" zapraszamy Was codziennie, od poniedziałku do czwartku - przez całe ferie. Norbert Borzym opowie o albumach, które miały duży wpływ na współczesną muzykę. Sięgniemy po wydawnictwa, które pozwolą lepiej zrozumieć historię elektroniki, czy hip hopu.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Norbert "Bert" Borzym 

Data emisji: 04.01.2021

Godzina emisji: 8.15

kd

Czytaj także

Record Store Day 2019. Motörhead, The Clash i Pink Floyd

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 13:26
Record Store Day już 13 kwietnia. Z okazji międzynarodowego święta niezależnych sklepów płytowych na sklepowe półki trafi wiele limitowanych edycji, pojawi się m.in. podwójnym singel "Overkill" i "Bomber" od Motörhead.
rozwiń zwiń
Czytaj także

The Rookles: płyta "Draw The Lina" dostała od nas trzy życia

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 22:02
Zespół powstał w 2011 roku w podwarszawskim Otwocku. Ich pierwszy krążek "Open Space" kazał się w 2015 roku, a na początku lipca tego roku światło dzienne ujrzał kolejny album od The Rookles "Draw The Line".
rozwiń zwiń