Japończycy zbudują pierwszego drewnianego satelitę

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 13:40
Ma to być sposób na walkę z kosmicznymi śmieciami. Według Światowego Forum Ekonomicznego, z 6 tys. obecnych na orbicie satelitów aż 60 proc. nie działa, dryfując jedynie w przestrzeni kosmicznej. Śmieci to istotny problem towarzyszący podbojowi Kosmosu. W audycji przyjrzymy się tej tematyce. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Coffeemill
Czworka snowboard popr.jpg
Zabawa, sport i dużo dobrej muzyki - spędź z nami ferie 2021!

Krążąc po orbicie, nieaktywne satelity albo ich wraki doprowadzają do licznych kolizji, które rozdrabniają je na jeszcze mniejsze części. Pędząc z ogromną prędkością, każdy odłamek może okazać się zabójczo niebezpieczny - i to nawet dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Niedawno musiała ona zmienić kurs, aby uniknąć zderzenia z kosmicznymi śmieciami. Japońscy naukowcy postanowili położyć kres bezrefleksyjnej działalności. Do 2023 roku Uniwersytet w Kioto planuje wybudować pierwszego na świecie sztucznego satelitę z drewna, który wracając na Ziemię spaliłby się w atmosferze bez generowania żadnych szkodliwych substancji. 

laboratorium badania 1200.jpg
Jak zmieniła nas pandemia? "Zaczynamy wierzyć w naukę"

Posłuchaj także:


W audycji również porozmawiamy o grze Cyberpunk 2077, która na PC traci graczy trzykrotnie szybciej niż Wiedźmin 3. Wbrew pozorom to nic strasznego. Do zestawu medialnych wiadomości stawiających grę Cyberpunk 2077 w negatywnym świetle dołączyła informacja o dramatycznie topniejącej bazie aktywnych graczy. Czy to oznacza, że Cyberpunk 2077 jest w wielkich tarapatach?

W cyklu "Trzeba znać" - Norbert Borzym, dziennikarz muzyczny Czwórki, opowie o albumach, które miały duży wpływ na współczesną muzykę. 

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę"  w poniedziałek (11.1) o godz. 6.05 zaprasza Kamil Jasieński

aw/mat.pras.

Czytaj także

Satelita z puszki po napoju? Uczniowie z Warszawy będą reprezentować Polskę w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 14:11
CanSat to międzynarodowy konkurs polegający na stworzeniu autorskiej mini-satelity z puszki po napoju mogącej wykonać różne pomiary w trakcie spadku z wysokości kilku kilometrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy inteligentne radio pożyczy sobie nieużywaną częstotliwość?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 11:20
Dla nowych systemów łączności komórkowej, telewizyjnej, radiowej zaczyna brakować częstotliwości. Sprawdzamy czy można "pożyczyć" nieużywane pasmo w momencie, kiedy nie jest potrzebne właścicielowi. 
rozwiń zwiń