"Gra o Wszystko" - pierwszy polski mokument

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 13:19
- Mokument - to dokument, który jest od początku do końca zmyślony - mówi Maurycy Chełmiński, reżyser obrazu, który ma opowiadać o najstarszym polskim pinballu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

film producent filmowy kino shutte 1200 guruXOX.jpg
Producent kreatywny - nowe podejście do roli producenta

- W Polsce brakuje tego gatunku, choć na świecie jest on dość popularny - mówi gość Kamila Jasieńskiego. - Używamy formy dokumentu, kamera pracuje jak w dokumencie, tylko nie pokazujemy problemu czy faktycznego wydarzenia, ale coś całkowicie wymyślonego. 


Posłuchaj
08:46 czwórka pierwsze słyszę 28.01.2021 mokument.mp3 Maurycy Chełmiński, reżyser i scenarzysta opowiada o pierwszym polskim mokumencie (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Mój projekt mokumentu dotyczy najstarszej polskiej maszyny do wróżenia, czyli pinballa - wyjaśnia gość Czwórki. - To prawdziwa maszyna, jest przechowywana w Muzeum Flipperów w Warszawie i faktycznie nie służyła do grania, a do wróżenia. Nie ma punktacji, tylko pieczęcie demoniczne. Nie wiemy, jak to działa, ale o tym m.in. jest ten mokument. Bazujemy na reklamie z Kuriera Warszawskiego z 1938 roku - tam jest bardzo zagadkowo opisane to urządzenie. Być może służyło do przewidywania przyszłości - dodaje. 


Gra o wszystko/Gra o wszystko - Wesprzyj film na Polak Potrafi #1

Zobacz także:


Bohaterami filmu są pracownicy i bywalcy Muzeum Flipperów w Warszawie, próbującego dźwignąć się po pandemii. Ekipa "Gry o Wszystko" ma za sobą trzy miesiące pracy nad filmem. Został stworzony scenariusz, elementy scenografii, rekwizyty, materiały graficzne. Odbył się już pierwszy dzień zdjęciowy oraz stworzona została część muzyki do filmu.

shutterstock karate walka 1200.jpg
"Karate Kid". Powstał dokument o prawdziwym życiu "Pana Miyagi"

Maurycy Chełmoński zdradza, że "Gra o Wszystko" jest pierwszym odcinkiem zaplanowanej serii. - Akcja będzie się przenosić w kilka miejsc w Polsce, choć pierwszy odcinek kręcimy głównie w Muzeum - wyjaśnia. 

Twórcy obrazu wciąż szukają informacji, punktów zaczepienia. Jak przyznaje gość Czwórki, wciąż poszukiwani są też aktorzy i epizodyści. Trwają przesłuchania lektorek i oczywiście pozyskiwanie środków. 

Gra o wszystko/Gra o wszystko - Wesprzyj film  #2

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Maurycy Chełmiński (reżyser i scenarzysta)

Data emisji: 28.01.2021

Godzina emisji: 8.17

pj


Czytaj także

Lubisz się bać? Splat!FilmFest jest dla Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 10:36
1 grudnia, po raz 6. startuje w Polsce największy festiwal nowego kina grozy, fantastyki, kina gatunkowego czyli Splat!FilmFest. Amerykański magazyn filmowy "Movie Maker Magazine" wyróżnił Splat! i uznał go za jeden z najlepszych 25 festiwali kina gatunkowego na świecie. 
rozwiń zwiń