X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Legendy. Jak powstały i co mówią o naszej kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 11:55
Ma je każdy naród i każda społeczność. Legendy przechowują historię, tradycję, życiową mądrość i wartości. Stoją na straży tożsamości i pozwalają trwać pokoleniom w poczuciu wspólnoty z tymi, którzy już odeszli.
Audio
  • Baśnie, legendy, podania - historie zbiorowej tożsamości (Zaklinacze czasu/Czwórka)
- Baśnie mity i legendy wyrastały ze zbiorowej pamięci. Za formę tego zbiorowego doświadczenia odpowiadali bezimienni artyści, wędrowni, lub lokalni opowiadacze - mówiła Beata Frankowska ze Studni O.
- Baśnie mity i legendy wyrastały ze zbiorowej pamięci. Za formę tego zbiorowego doświadczenia odpowiadali bezimienni artyści, wędrowni, lub lokalni opowiadacze - mówiła Beata Frankowska ze Studni O.Foto: pixabay/kellepics

rasputin shutter 1200.jpg
Rasputin - chłop z Syberii, rozpustnik czy święty mąż?

Choć minęły już czasy przekazywania ustnie tradycji, a królować zaczęły obrazki – nadal lubimy słuchać legend. Jak się rodziły? Czy w każdej tkwi ziarno prawdy? - Legendy są tradycją, którą możemy spotkać w każdej kulturze. Najbardziej żywa jest w tzw. kulturach tradycyjnych, gdzie dominuje przekaz ustny - mówiła Beata Frankowska animatorka kultury ze Stowarzyszenia Opowiadaczy Studnia O.

Każda opowieść to tak naprawdę metahistoria. Ten, kto ją opowiada kształtuje ją na nowo Beata Frankowska

- W kulturach afrykańskich legendy przekazywane ustnie są podstawową formą, za pomocą której przekazują swoją wiedzę plemienną, mity i opowieści. W Polsce ta tradycja była związana przede wszystkim z kulturą ludową. Na wsiach istniał tzw. "dziad lirnik", który pełnił funkcję chodzącej, gadającej gazety - opowiadał gość Czwórki.

Pamięć ustna ma własną dynamikę, także historia nigdy nie opisywała wydarzeń w jednej, kanonicznej wersji. Treści wędrowały razem z opowiadaczami, którzy narzucali im własną interpretację Beata Frankowska

Jakie miejsce w kulturze pełnią legendy, kto je tworzył i w jakim celu powstawały? W jaki sposób wykorzystywano muzykę do przekazywania opowieści? Kim na dworze Mieszka I był narocznik? Jaką pełnił funkcję? Czym legenda różni się od baśni? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej

Gość: Beata Frankowska (animatorka kultury ze stowarzyszenia opowiadaczy Studnia O.)

Data emisji: 2.06.2018

Godzina emisji: 14.15

ac/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kim byli Mędrcy ze Wschodu?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2018 18:22
Kim byli magowie znani z Ewangelii wg św. Mateusza? Było ich trzech, sześciu, czy może dwunastu? I czy rzeczywiście przybyli ze Wschodu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie: kto odkrył witaminy?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 10:00
Wzmacniają naszą odporność, pamięć i koncentrację. Dzięki nim ogranizm pracuje jak dobrze naoliwiona maszyna. Mowa o witaminach, które znajdują się w produktach, które codziennie spożywamy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca na planie filmowym."Pamięta się duble i sztuczne truskawki"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 14:00
- Pracą w filmie rządzą efektywność i dyscyplina. Dzięki nim udaje nam się zrealizować wizję reżysera albo oczekiwania klienta, który zleca reklamę - opowiadają członkowie ekipy filmowej Wiola Łabędź i Bogusław Bielański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rasputin - chłop z Syberii, rozpustnik czy święty mąż?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 14:46
Chociaż naprawdę nazywał się Grigorij Jefimowicz, do dzisiaj pamięta się go pod innym imieniem – Rasputin.
rozwiń zwiń