Legendy. Jak powstały i co mówią o naszej kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 11:55
Ma je każdy naród i każda społeczność. Legendy przechowują historię, tradycję, życiową mądrość i wartości. Stoją na straży tożsamości i pozwalają trwać pokoleniom w poczuciu wspólnoty z tymi, którzy już odeszli.
Audio
  • Baśnie, legendy, podania - historie zbiorowej tożsamości (Zaklinacze czasu/Czwórka)
- Baśnie mity i legendy wyrastały ze zbiorowej pamięci. Za formę tego zbiorowego doświadczenia odpowiadali bezimienni artyści, wędrowni, lub lokalni opowiadacze - mówiła Beata Frankowska ze Studni O.
- Baśnie mity i legendy wyrastały ze zbiorowej pamięci. Za formę tego zbiorowego doświadczenia odpowiadali bezimienni artyści, wędrowni, lub lokalni opowiadacze - mówiła Beata Frankowska ze Studni O.Foto: pixabay/kellepics

rasputin shutter 1200.jpg
Rasputin - chłop z Syberii, rozpustnik czy święty mąż?

Choć minęły już czasy przekazywania ustnie tradycji, a królować zaczęły obrazki – nadal lubimy słuchać legend. Jak się rodziły? Czy w każdej tkwi ziarno prawdy? - Legendy są tradycją, którą możemy spotkać w każdej kulturze. Najbardziej żywa jest w tzw. kulturach tradycyjnych, gdzie dominuje przekaz ustny - mówiła Beata Frankowska animatorka kultury ze Stowarzyszenia Opowiadaczy Studnia O.

Każda opowieść to tak naprawdę metahistoria. Ten, kto ją opowiada kształtuje ją na nowo Beata Frankowska

- W kulturach afrykańskich legendy przekazywane ustnie są podstawową formą, za pomocą której przekazują swoją wiedzę plemienną, mity i opowieści. W Polsce ta tradycja była związana przede wszystkim z kulturą ludową. Na wsiach istniał tzw. "dziad lirnik", który pełnił funkcję chodzącej, gadającej gazety - opowiadał gość Czwórki.

Pamięć ustna ma własną dynamikę, także historia nigdy nie opisywała wydarzeń w jednej, kanonicznej wersji. Treści wędrowały razem z opowiadaczami, którzy narzucali im własną interpretację Beata Frankowska

Jakie miejsce w kulturze pełnią legendy, kto je tworzył i w jakim celu powstawały? W jaki sposób wykorzystywano muzykę do przekazywania opowieści? Kim na dworze Mieszka I był narocznik? Jaką pełnił funkcję? Czym legenda różni się od baśni? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej

Gość: Beata Frankowska (animatorka kultury ze stowarzyszenia opowiadaczy Studnia O.)

Data emisji: 2.06.2018

Godzina emisji: 14.15

ac/pj

Czytaj także

Kim byli Mędrcy ze Wschodu?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2018 18:22
Kim byli magowie znani z Ewangelii wg św. Mateusza? Było ich trzech, sześciu, czy może dwunastu? I czy rzeczywiście przybyli ze Wschodu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie: kto odkrył witaminy?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 10:00
Wzmacniają naszą odporność, pamięć i koncentrację. Dzięki nim ogranizm pracuje jak dobrze naoliwiona maszyna. Mowa o witaminach, które znajdują się w produktach, które codziennie spożywamy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca na planie filmowym."Pamięta się duble i sztuczne truskawki"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 14:00
- Pracą w filmie rządzą efektywność i dyscyplina. Dzięki nim udaje nam się zrealizować wizję reżysera albo oczekiwania klienta, który zleca reklamę - opowiadają członkowie ekipy filmowej Wiola Łabędź i Bogusław Bielański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rasputin - chłop z Syberii, rozpustnik czy święty mąż?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 14:46
Chociaż naprawdę nazywał się Grigorij Jefimowicz, do dzisiaj pamięta się go pod innym imieniem – Rasputin.
rozwiń zwiń