"Sinister", "Naznaczony", "Obecność" - wytypowano najstraszniejsze horrory

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 12:31
Haloween zbliża się wielkimi krokami, a jedną ze sprawdzonych metod świętowania jest urządzenie sobie w domu maratonu horrorów. Najstraszniejsze z nich wytypowali niedawno brytyjscy naukowcy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/lassedesignen

shutterstock horror strach 1200.jpg
Weekend w kinie zmrozi w żyłach krew

Okazało się, że najstraszniejszym horrorem spośród pokazywanych w trakcie tych badań został "Sinister", film z 2012 roku w reżyserii Scotta Derricksona, który współtworzył - obok C. Roberta Cargilla - również scenariusz. To opowieść o pisarzu, który wraz z rodziną wprowadza się do pewnej tajemniczej posiadłości, i tam odkrywa przerażającą prawdę o jej dotychczasowych mieszkańcach.

Posłuchaj
03:46 _PR4_AAC 2020_10_26-08-42-17.mp3 Który horror jest najbardziej przerażający? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Na drugim miejscu znalazł się film "Naznaczony", horror z 2010 roku w reżyserii Jamesa Wana. To historia chłopca, który po upadku z drabiny traci przytomność, a będąc w śpiączce, przenosi się do świata umarłych. Film "Naznaczony" wyróżniono w jeszcze jednej kategorii. W trakcie projekcji u badanych zanotowano najbardziej drastyczne skoki tętna, które dochodziło do 130 uderzeń na minutę.

Czytaj także:

Na trzecim miejscu podium wylądowała "Obecność" z 2013. Za reżyserię odpowiedzialny jest również James Wan. To z kolei historia pary badaczy zjawisk paranormalnych. Zostają oni poproszeni o pomoc rodzinie, którą terroryzuje potężny demon.

Czytaj także:

W badaniach "Science of scare" wzięło udział pięćdziesięciu śmiałków w różnym wieku. Miłośnicy kina oglądali filmy przez ponad 120 godzin. Produkcja, przy której badani bali się najbardziej, wywołała u nich średnio 86 uderzeń serca na minutę. Jak przekonywała reporterka Czwórki Martyna Ogonek, w pierwszej dziesiątce najbardziej przerażających horrorów znalazły się głównie filmy, bazujące na tzw. jumpscare'ach. To technika polegająca na nagłym ukazaniu przerażającego zdarzenia, obiektu lub postaci w sposób mający wywołać w odbiorcy strach. - Filmy oskarowe z reguły pozbawione są one takich scen. Oglądając je możemy być zaniepokojeni, a po ich zakończeniu, zmuszeni do refleksji, ale nie ma tu miejsca na "wyskakujące znienacka duchy" - tłumaczył zaś Piotr Gniewkowski, miłośnik horrorów, autor bloga "Niekulturalny".

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 26.10.2020

Godzina emisji: 08.15

kd

 

Czytaj także

"Król Tygrysów" wróci na duży i mały ekran

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 20:51
Doczeka się też kontynuacji. Tygrysy, płatni mordercy, nieoczywiste małżeństwa, narkotyki, muzyczna kariera, śledztwo FBI, broń, polityka, samobójstwa, fałszerstwa, absurdalne pieniądze i wielkie długi – to tylko część wątków, które znajdziecie w najgłośniejszym dokumencie Netflixa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zrozum, o czym mówią serialowi mafiozi. Slang rodziny Soprano

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 09:57
"Rodzina Soprano" ma dziś grono zagorzałych fanów. I choć serial ma już 13 lat, to wciąż nie wszyscy rozumieją, o czym rozmawiają jej bohaterowie. Producenci opowieści spieszą więc na pomoc - powstał serialowy słownik. 
rozwiń zwiń