"Red Dear Redemption". Czy da się nauczyć historii z gier wideo?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 13:14
Obie części gry wideo "Red Dead Redemption" mają być wykorzystane do nauki o historii Stanów Zjednoczonych. Na ten pomysł wpadli profesorowie uniwersytetu w Tennessee.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Anton27/shutterstock.com

artysta paleta malarz 1200.jpg
Gdzie studiują artystyczne dusze?

Historia jest prosta: Stany Zjednoczone z przełomu XIX i XX w. i samotni jeźdźcy przemierzający równiny. - W tym projekcie mają być wykorzystywane obie odsłony "Red Dead Redemption". Jednak paradoksalnie - wykładowca, który chce prowadzić te zajęcia, uważa, że gry dość pobieżnie przedstawiają świat i jego historię - tłumaczył w rozmowie z Czwórką Jerzy Bartoszewicz, ekspert rynku gier wideo.

Czytaj także:

Jak podkreślał, w rzeczywistości obie części "RDR" poruszają jednak wiele istotnych tematów z tamtej epoki. - Chodzi m.in. o ekspansywny kapitalizm, czy rozbudowę sieci kolejowej i jej wpływ na rozwój ówczesnych przedsiębiorstw, a także prywatyzację wymiaru sprawiedliwości - wyliczał. - W tej grze pojawia się także problematyka kolonializmu, wysiedlania rdzennych mieszkańców Ameryki, czy pogłębiania podziałów i pamięć o wojnie secesyjnej - wyliczał. 

shutterstock_studenci_1200.jpg
Jaki zawód liczy się w pandemii?
Posłuchaj
03:59 _PR4_AAC 2021_02_24-07-16-43.mp3 Czy można nauczyć się historii z gier komputerowych? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

ZOBACZ WIĘCEJ Strefa gamingu - słaby start "RDR2" >>>

Zdaniem eksperta rzetelne przygotowanie merytoryczne gry o tematyce historycznej "zajmuje jej twórcom miesiące, a nawet lata", dlatego z niektórych gier warto korzystać. - Twórcy gier wiedzą, że wśród odbiorców zawsze znajdzie się ktoś, kto wie dużo na dany temat, dlatego nie chcą popełniać błędów - mówił Jerzy Bartoszewicz. 

Posłuchaj także:

Dlatego "RDR" nie jest pierwszą grą, z której uczyć się można historii. W Czechach takim przykładem - jak wyliczał ekspert - jest "Kingdom Come: Deliverance", przedstawiająca realia życia w tym kraju w średniowieczu. Tryb historyczny pojawił się także w "Assassi's Creed". - Tu zobaczymy, jak żyli starożytni Grecy czy Egipcjanie - mówił ekspert. 

W Polsce m.in. historię Powstania Warszawskiego przybliżyli nam twórcy aplikacji mobilnej Streets'44". ZOBACZ WIĘCEJ >>>

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 24.02.2021

Godzina emisji: 7.16

kd