Pasja. Lepiej na niej zarabiać, czy cieszyć się po godzinach?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 20:15
Jest wiele sposobów na odkrycie życiowej pasji, ale przeszkoda jest jedna - brak czasu. Kolejne badania potwierdzają, że jesteśmy jednym z najbardziej  zapracowanych narodów. A jak radzimy sobie z życiem po godzinach?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Goran Bogicevic

Pracuj z pasją i zarabiaj

Jeśli coś wprawia nas w entuzjazm, to wykonujemy to ze szczerą chęcią. Praca z przymusu jest mniej efektywna Mikołaj Marcela

- Mam to szczęście, że praca jest moją pasją i widzę, że nie jestem w tym odosobniony. Coraz więcej osób przekonuje się do tego, że dobrze jest zarabiać pieniądze na tym, co wprawia nas w entuzjazm - przekonuje dr Mikołaj Marcela z Uniwersytetu Śląskiego. 

Posłuchaj także:

Rozmówca Piotra Firana jest autorem podręczników edukacyjnych dla rodziców oraz uczy studentów, jak pisać. - Kiedy słyszę, jak ktoś mówi, że połączenie pasji z pracą jest prostą drogą do pracoholizmu, to od razu oponuję. Nie należę do ludzi, którzy najpierw idą zarabiać pieniądze, wykonując mechaniczne czynności, żeby potem oddać się relaksowi. Mam inne do tego podejście. Dla mnie praca to rozwijanie samego siebie i wykorzystywanie swojego potencjału - podsumowuje Mikołaj Marcela. 

Posłuchaj
19:29 [CZWORKA]Czat Czworki 1 październik 2020 pasja.mp3 Pasja. Jak w czasie wolnym "ulepszyć" swoje życie (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Hobby w czasie wolnym nigdy ci się nie znudzi

Nie ma dla mnie gorszego powiedzenia, niż "uczyń z pasji swoją pracę". Bo moja pasja to jest coś, co robię w czasie wolnym. Wtedy mam pewność, że mi nie przejdzie  Piotr Psyllos

Piotr Psyllos jest wynalazcą, innowatorem i programistą. - Nie jestem pewny sformułowania "odkrywanie pasji". Nie wiem, czy to działa w ten sposób. U mnie wszystko zaczęło się, kiedy miałem 6 lat i spędzałem czas w warsztacie u dziadka elektryka. Podpatrywałem, co robi, uczyłem się. Nie mogę powiedzieć, że to było moją pasją. Po prostu wychowywałem się w takim środowisku. I nie wiem, co byłoby moim hobby, gdyby dziadek tańczył w balecie - śmieje się gość Czwórki.

Piotr Psyllos / TVP3 Białystok

Piotr Psyllos konstruuje wynalazki oparte na sztucznej inteligencji. Do jego najważniejszych projektów należą: Matia – zastosowanie metod sztucznej inteligencji w projekcie „sztucznego oka” dla osób niewidomych, syntezator mowy dla osób niepełnosprawnych ruchowo czy rękawica wspomagająca komunikację osób niemówiących.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Mikołaj Marcela (pisarz, nauczyciel akademicki, wykładowca, Uniwersytet Śląski w Katowicach), Piotr Psyllos (wynalazca, innowator, programista)

Data emisji: 01.10.2020

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Fotograficzny parkour. O pasji Damiana Stęporowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 17:00
Dachy, mosty, poręcze, wysokie budynki czy góry - to one są motywem przewodnim zdjęć Damiana Stęporowskiego. Zaczynał od parkouru, a następnie połączył ten sport z fotograficzną pasją i w ten sposób dokumentuje swoje działanie.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samozbiory. Wielkie emocje mieszczuchów na polu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 19:40
Nie tylko susza, czy gwałtowne zjawiska pogodowe, ale także brak pracowników sezonowych może zniweczyć trud plantatorów i sadowników. Dlatego coraz więcej plantacji i sadów otwartych jest dla tych, którzy chcą sami zapełnić owocami swoje koszyki.
rozwiń zwiń