Dowody osobiste w nowej technologii? Od sierpnia 2021

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 12:17
Odcisk palca i podpis dodatkowo pojawią się na nowych dowodach osobistych. Zmiany są wynikiem konieczności dostosowania dotychczasowych polskich regulacji do rozporządzeń unijnych. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Lukasz Siekierski/shutterstock.com

kłótnia1200.jpg
Pieniądze w związku - moje, twoje, czy nasze?

Od sierpnia tego roku będziemy wyrabiać dokumenty tożsamości z drugą - obok naszego zdjęcia - cechą biometryczną. Zmiany obejmą wygląd dowodu i jego zawartość elektroniczną, wszystkie państwa członkowskie UE zostały zobligowane do umieszczenia w dowodach odcisków palca i podpisu właściciela. W praktyce oznacza to m.in., że skończy się możliwość składania wniosków o wydanie dowodu osobistego przez internet - po 2 sierpnia tego roku trzeba będzie to robić osobiście, pozostawiając urzędnikowi m.in. swój odcisk palca. 

Posłuchaj
03:43 _PR4_AAC 2021_02_25-06-38-11.mp3 Czeka nas wymiana dowodów osobistych na nowe? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

praca zdalna FREE 1200.jpg
Jaki będzie postcovidowy rynek pracy?

- To unijne przepisy, które będziemy implementować w Polsce, nakazujące, by dowody tożsamości miały co najmniej dwie cechy biometryczne. W tej chwili taką cechą jest nasze zdjęcie - mówił minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Drugą cechą biometryczną będzie odcisk palca, jak ma to miejsce w przypadku paszportów.

Słuchaj także:

Janusz Kamiński, ekspert rynku nowych technologii podkreśla, że takie rozwiązanie dodatkowo zabezpieczy naszą tożsamość i utrudni podrobienie dokumentów. - Mamy z jednej strony nasz wygląd twarzy, a z drugie odcisk palca - to skuteczna metoda. Z odcisków palców korzystamy już dziś dość powszechnie m.in. przy włączaniu czy odblokowywaniu telefonów komórkowych. To technologia dotychczas dobrze dopracowana - mówił ekspert. - Nowe rozwiązania pozwolą też na przechodzenie przez bramki na lotniskach bez konieczności okazywania paszportu.

Nie oznacza to jednak konieczności wymiany dowodów osobistych przez osoby, których dokumenty mają długie terminy ważności. Z dotychczasowego dowodu będziemy mogli korzystać, aż minie jego ważność. - Oczywiście każdy może złożyć wniosek o wymianę dowodu osobistego - podkreślał jednak minister Marek Zagórski.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 25.02.2021

Godzina emisji: 6.17

kd

Czytaj także

Zadłużenie Polaków. "Bierzemy kredyty, choć wiemy, że ich nie spłacimy"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 13:56
- Dług Polaków w tym roku w stosunku do poprzedniego roku wzrósł, ale liczba dłużników zmalała. To oznacza, że zmieniło się nasze podejście do kredytów. Problemu części z nas się nawarstwiają, ale inni poradzili sobie z zadłużeniem - tłumaczył Andrzej Kulik, rzecznik Krajowego Rejestru Długów. 
rozwiń zwiń