Inwestycje młodych. W co "włożyć" pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 12:13
Okazuje się, że najmłodsi inwestujący dorośli, w grupie do 24 lat i do 34 lat, inwestują głównie w lokaty. Czy dziś to opłacalne? Może lepiej "pójść" w gadżety albo nieruchomości? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sergey Mironov

zakupy_shutter_1200_Syda Productions.jpg
Czy nauczyliśmy się podejmować odpowiedzialne decyzje konsumenckie?

Najnowsza analiza firmy Tavex dotycząca inwestycji Polaków pokazuje, że zarówno pokolenie Y i Z mają podobne podejścia do swych finansów, w szczególności jeśli chodzi o rozkład procentowy produktów inwestycyjnych.


Posłuchaj
09:03 czwórka pierwsze słyszę 16.11.2020 gość.mp3 O inwestycjach młodych opowiada Wojciech Czuba z Działu Dewizowego Tavex (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Okazuje się, że oba pokolenia najczęściej zainteresowane są lokatami bankowymi mówi - Wojciech Czuba z Działu Dewizowego Tavex. - Z powodów obniżonych stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej społeczeństwo widzi jednak, że lokaty nie oferują zwrotu ponad cel inflacyjny. W związku z tym, coraz więcej osób inwestuje w nieruchomości czy akcje na giełdzie - dodaje. 

Sprawdź także:

Nie nieruchomości, a obligacje

Inwestycje w mieszkania nie są łatwe. Podstawowym problemem dla młodych jest tu wymagany kapitał własny. 

- To, co jest istotne to dywersyfikacja w różne produkcji - podkreśla ekspert. - Lokaty oferują bardzo mało atrakcyjne stopy zwrotu, za to obligacje skarbu państwa obłożone niskim ryzkiem powinny być na czele listy inwestycji, jeśli chodzi o poczatkujących inwestorów. 

Niełatwe kolekcje

To co kuszące dla młodych ludzi to kolekcje. Czwórkowy gość podkreśla jednak, że tu trzeba być ekspertem od danego towaru. - Trzeba dużo wiedzieć na na temat produktu inwestycyjnego - mówi Wojciech Czuba. - Jeśli chodzi o złoto, obligacje, tu wiedza jest powszechna, nie trzeba jej mocno szukać. To może być lepszym rozwiązaniem niż inwestycje kolekcjonerskie. Inwestycja w trunki wymaga ogromnej wiedzy, oczytania na temat danej branży. 

Sprawdź także:

Najszybsza kasa

Doradcy finansowi ironicznie mówią, że najszybszy zysk i największe pieniądze można zdobyć idąc do kasyna i obstawiając jakąś liczbę. - Jeśli się uda to oczywiście olbrzymi zysk, ale też olbrzymie ryzyko - zauważa gość Kamila Jasieńskiego. - Trzeba bardzo uważać na oferty gwarantujące niebotyczne stopy zwrotu. Inwestowanie nie powinno polegać na wyścigu i osiąganiu nieprawdopodobnych licz w krótkim czasie - dodaje. 

Duże ryzyko inwestycyjne niesie ze sobą "włożenie" pieniędzy w akcje na giełdzie. - Bez przeszkolenia, literatury, doświadczenia raczej bym odradzał - przestrzega Wojciech Czuba. - Wcześniej warto zdobyć wiedzę, czytać blogi inwestorów, sięgnąć po literaturę fachową, podcasty nagrywane przez starszych doświadczonych inwestorów - dodaje. 

Wielka niewiadoma

Zagadką na rynku inwestycji jest bitcoin, wirtualna waluta. - Jej przyszłość jest nieprzewidywalna i problematyczna - ocenia specjalista. - Bitcoin jest produktem nowym i nie wpisuje się w cykliczność rynku - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński 

Gość: Wojciech Czuba (Dział Dewizowy Tavex)

Data emisji: 16.11.2020

Godzina emisji: 8.22

pj

Czytaj także

Bezpieczne zakupy online - robisz to dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 15:42
- Przenieśliśmy się do sieci. To już jest fakt, a nie pieśń przyszłości - mówi Oliwia Tomalik, marketing manager. - Sklepy są bardziej nowoczesne, a klienci, zamiast płacić "za pobraniem", co było najpopularniejszą metodą jeszcze kilka lat temu, sięgają po nowoczesne metody bezgotówkowe. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca w czasie pandemii. "To dobry czas dla freelancerów"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 14:17
Koronawirus przyspieszył rozwój rynku pracy dla tzw. wolnych strzelców. Coraz więcej chętnych zdalnie wykonuje prace m.in. związane z IT, czy grafiką komputerową. 
rozwiń zwiń