Łódzcy studenci medycyny wesprą medyków

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 15:02
Sytuacja epidemiologiczna w Polsce dynamicznie się zmienia. Na pierwszym froncie walki z koronawirusem stoją lekarze, pielęgniarki, sanitariusze - z pomocą im ruszają studenci łódzkiego Uniwersytetu Medycznego. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Microgen/Shutterstock.com
dźwięk hałas mózg shutterstock 1200.jpg
Biały szum. Dźwięki, które pozwolą ci uspokoić mózg


Uniwersytet Medyczny w Łodzi rozpoczął rekrutację wśród studentów, którzy mieliby wspomóc personel medyczny w szpitalach, również tych tymczasowych. O wskazanie studentów do pracy w placówkach medycznych do władz uczelni zwrócił się także wojewoda łódzki. W reakcji na tę prośbę, rektor UM w Łodzi, profesor Radzisław Kordek wystosował apel do swych żaków: wspierajmy naszych kolegów lekarzy, pielęgniarki, ratowników, sanitariuszy i innych uczestników walki z pandemią, nie kibicujmy im, tylko im pomóżmy. 

Posłuchaj
04:59 czwórka stacja nauka 3.11.2020 medycy.mp3 Rekrutacja studentów medycyny do pomocy lekarzom w walce z koronawirusem - opowiada Joanna Orłowska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Łódzka uczelnia już w październiku rozpoczęła nabór studentów do pomocy w szpitalach klinicznych. 

- W pierwszej kolejności na wniosek wojewody łódzkiego zorganizowaliśmy akcję rekrutacyjną wśród studentów dotyczącą pracy na rzecz jednostek, placówek szpitalnych bezpośrednio zaangażowanych w walkę z epidemią. To są dawne szpitale jednoimienne - mówi Joanna Orłowska, rzecznik prasowy uniwersytetu w rozmowie z Adą Janiszewską. - Obecnie te szpitale są nazywane szpitalami koordynacyjnymi. Są to dwie takie jednostki, plus działające w województwie izolatoria - dodaje. 

Wojewoda złożył zapotrzebowanie na pomoc około 125 osób. - Nam, przede wszystkim Samorządowi Studentów, w ciągu weekendu, udało się zrekrutować około 200 osób. Proces rekrutacyjny błyskawiczny - mówi przedstawicielka UM. - To była szybka akcja. Nie było konkretnych wymogów, aczkolwiek przeważającą liczbę rekrutowanych stanowią studenci ostatniego roku medycyny.

Te osoby będą stanowić wsparcie personelu pomocniczego, wsparcie zespołów medycznych, wsparcie sanitariuszy i pielęgniarek. Nie wykluczone, że przejmą też cześć obowiązków administracyjnych. Szczegóły obowiązków doprecyzują umowy zawarte z poszczególnymi placówkami. 

Sprawdź także:

Za przeprowadzenie rekrutacji odpowiedzialny był Samorząd Studentów UM w Łodzi. To oni zbierali wszystkie zgłoszenia. Ogłoszenia rozsyłali mailami, a także za pomocą mediów społecznościowych. 

Władze uczelni zobowiązały się zaliczyć studentom, którzy zgłosili się do pomocy, obecność na zajęciach na uczelni, a nie wykluczone, że i praktyki szpitalne. W tym momencie trwają ustalenia z Ministerstwami Zdrowia i Szkolnictwa Wyższego. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 03.11.2020

Godzina emisji: 12.

pj


Ryzyko transmisji koronawirusa (Polskie Radio) Ryzyko transmisji koronawirusa (Polskie Radio)

Czytaj także

Rygor sanitarny w akademikach i zajęcia online - co zmieni się dla studentów?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 11:45
Każda z uczelni podejmuje własne decyzje, dotyczące nowego roku akademickiego. Najczęściej zajęcia odbywać się będą w trybie mieszanym: w mniejszych grupach - stacjonarnie, w większych, np. wykłady - zdalnie. Jednak na przykład Uniwersytet Warszawski cały zimowy semestr zamierza przeprowadzić online.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aplikacje do walki z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 10:08
Z jednej strony są proste i przydatne, bo informują nas o tym, czy zetknęliśmy się z osobą zakażoną. Z drugiej - są także kontrowersyjne, bo wymagają od nas podania bardzo wielu danych.
rozwiń zwiń