Octopus online - nie zabraknie bazarowego hitu z VHSu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 10:21
Octopus Film Festival to najbardziej nieokrzesany festiwal filmowy w Polsce. Szalone i odważne filmy organizatorzy imprezy serwują teraz online. 
Octopus Film Festival 2021
Octopus Film Festival 2021Foto: mat. promocyjne

żonglowanie żongler 1200.jpg
Malta 2021 stawia na plener. Już dość komputerów

Jeszcze trzy dni (do 9 kwietnia) możemy oglądać filmy prezentowane online przez Octopus Film Festival. - To taki trailer festiwalu - chcieliśmy o sobie przypomnieć - mówi Krystian Kujda, przedstawiciel imprezy. - To nie jest pełnoprawna edycja, tylko taka zajawka festiwalowa. Idealna okazja by poznać festiwal - dodaje.


Posłuchaj
10:28 czwórka pierwsze słyszę 07.04.2021.mp3 O filmach prezentowanych na Octopus Film Festival x8 Online opowiada Krystian Kujda (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Filmy prezentowane w ramach wydarzenia podzielone są na trzy kategorie: Nowości, Klasyki, VHS Hell. 

W pierwszej z nich zobaczymy m.in. "Ogień w czasach chłodu". - To taki "Drive", który nie dzieje się w mieście, a na bezdrożach. Bardzo autorski film, z gatunku neo-noir. Mamy głównego bohatera, który prowadzi własne śledztwo i opiekuje się pewną wdową. Bardzo klimatyczne kino, bardzo autorskie. Ja jestem fanem tego filmu - zdradza gość Kamila Jasieńskiego. - Inny film z tej kategorii to "Czarownica miłości " trudno uwierzyć, że ten film powstał 2016 rok, bo wygląda jak film z lat 60./70. Opowiada o kobiecie, która morduje mężczyzn. Ten film ma swoich wyznawców - dodaje. 

W Nowościach możemy obejrzeć też "Ostatnie lato", obraz o dorastaniu, o przerwanym dzieciństwie. - Opowiada o gromadzie chłopców, których spotkała pewna tragedia - mówi Krystian Kujda. - Akcja rozgrywa się w Szkocji w latach 70. To klimatyczne kino - ocenia. 

Jednym z najważniejszych filmów tego wydarzenia jest "Niedosyt", film o kobiecie, która połyka przedmioty, a de facto obraz o emancypacji kobiet, tym jak poszukują własnego głosu i sposobu na odnalezienie siebie. - To trudne kino, film trudno się ogląda, jest bolesny, ale to jeden z  najważniejszych filmów - ocenia gość Czwórki. 

Zobacz także:


Każdy ma swoje lato.jpg
"Każdy ma swoje lato" - o dojrzewaniu w promieniach słońca

W kategorii Klasyki prezentowane są: "Dreszcze", film, który okazał się trampoliną do sławy dla Davida Cronenberga, "Phenomena", "Halloween". 

- "Dreszcze" to obraz przepięknie nakręcony. Zawiera też dużo elementów charakterystycznych dla horroru Cronenberga  - skupienie się na ludzkim ciele - mówi Krystian Kujda. - "Phenomena" to film włoskiego mistrza kina grozy, opowiada o młodej dziewczynie, która ma niezwykłą umiejętnością komunikowania się z insektami. Obraz "Halloween" to jeden z pierwszych slasherów, jesteśmy fanami tego filmu - podkreśla. 

Ostatnią kategorią wydarzenia jest VHS Hell, w której prezentowany jest tylko jeden film: "Paco - maszyna śmierci" w oryginalnej wersji VHS z lektorem z lat osiemdziesiątych. - To tzw. wersja bazarowa, chyba film nigdy nie trafił do legalnej dystrybucji - mówi gość Czwórki. - W Polsce oglądali ją wszyscy, to film z 1986, dziś już legendarna podróbka terminatora - dodaje. 

Nie możecie co prawda pójść do kina, ale Octopus może przyjść do Was! Między 1 a 9 kwietnia zapraszamy na internetową...

Opublikowany przez Octopus Film Festival Piątek, 26 marca 2021

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Krystian Kujda (Octopus Film Festival)

Data emisji: 07.04.2021

Godzina emisji: 8.14

pj

Czytaj także

Schwarzenegger przemówi Cyrwusem. Nadchodzi Octopus Festiwal

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 11:50
Octopus Film Festiwal odbędzie się w dniach od 4 do 9 sierpnia w Gdańsku. - Nasz festiwal bazuje na wspólnym doświadczeniu publiczności, więc nawet nie myśleliśmy o tym, by go przenieść do sieci. Octopus to nie tylko filmy, ale też klimat Stoczni. Tego nie bylibyśmy w stanie przekazać online - wyjaśnia Krystian Kujda. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lubisz się bać? Splat!FilmFest jest dla Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 10:36
1 grudnia, po raz 6. startuje w Polsce największy festiwal nowego kina grozy, fantastyki, kina gatunkowego czyli Splat!FilmFest. Amerykański magazyn filmowy "Movie Maker Magazine" wyróżnił Splat! i uznał go za jeden z najlepszych 25 festiwali kina gatunkowego na świecie. 
rozwiń zwiń